CO VÁS ZAJÍMÁ? INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ PLIC, TUBERKULÓZA, ZÁPAL PLIC - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Infekční onemocnění plic, tuberkulóza, zápal plic  do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Kliniky pneumologie a ftizeologie MUDr. David Havel.

Abychom žili, musíme dýchat. Dýchání je proces výměny plynu v plicích, dochází k vstřebávání kyslíku a vylučování oxidu uhličitého. Pro správné dýchání je nutná dobrá funkce všech složek respiračního systému, kromě plic je důležitá například funkce dýchacích svalů. Plíce představují orgán, který je na velké ploše v neustálém kontaktu s vnějším prostředím. Proto jsou častěji ohrožovány infekcemi. Infekcím můžeme předcházet správnou životosprávou, ale také očkováním proti chřipce či pneumokoku (původci zápalu plic). S některými infekcemi, například virovými, si tělo často dovede poradit samo. V případě závažnějších zánětů je ale nutná kvalitní lékařská péče.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Jsem už 2 měsíce v prac. neschopnosti. Lékař u mne nepoznal rozsáhlý zápal plic, ale brala jsem antibiotika. Po vyšetření na plicním odd. byl diagnostikován zápal plic a zánět průdušek. V nemocnici jsem neležela. Jsem stále v prac. neschopnosti, ale bez jakékoliv medikace. Je to takto v pořádku? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, zápal plic často nasedá na chřipku. Je možné, že v době, kdy jste byla vyšetřena lékařem, jevilo se mu Vaše onemocnění jako chřipka. Pokud se rozvinul zápal plic, je dobře, že jste byla přeléčena antibiotiky. Ne každý pacient se zápalem plic musí ležet v nemocnici, i ambulantní léčba je (dle stavu nemocného) možná. Dechové obtíže po zápalu plic mohou přetrvávat i několik měsíců. Co se týče toho, proč jste v pracovní neschopnosti - nemám dostatek informací o Vašem onemocnění, záleží to, jak se domluvíte s ošetřujícím lékařem (ať už praktickým, nebo plicním). Nevím, jak se cítíte, ani jaké jsou výsledky vašich současných vyšetření, proto nemohu adekvátnost pracovní neschopnosti posoudit.

OTÁZKA:        

Dobrý den, ve zprávě z RTG plic mám uvedeno, že nález je bez podstatné změny v porovnání s rtg dokumentací z r.2015,přetrvává pouze lehké zvýraznění plicního intersticia. Prosím o vysvětlení, o co se jedná. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, pravděpodobně se nejedná o nic významného, hodnocení RTG je do určité míry subjektivní a "lehké zvýraznění" většinou není podstatné. Platí, že pokud byste měla dechové obtíže, měl by Vás sledovat plicní specialista a případně rozhodnout o podrobnějších a přesnějších zobrazovacích metodách (např.CT).

OTÁZKA:        

Dobrý den, jak častá je u nás tuberkuloza? Kdo je nejvíc rizikový? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, patříme mezi státy s nejnižším výskytem tuberkulózy. Výskyt tohoto onemocnění v ČR v posledních letech klesal. Stále se ale s tuberkulózou setkáváme, v roce 2016 bylo v ČR potvrzeno celkem 517 onemocnění. Rizikoví jsou pacienti se závažnou poruchou obranyschopnosti (např. ti s AIDS), ohroženi touto nemocí jsou i jiné skupiny populace, např. bezdomovci či alkoholici.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp