CO VÁS ZAJÍMÁ? CUKROVKA U DĚTÍ A DOSPÍVAJÍCÍCH - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Cukrovka u dětí a dospívajících do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Dětské kliniky MUDr. Petra Paterová.

 

Cukrovka (diabetes) je onemocnění, při kterém organismus neumí dobře hospodařit s glukózou. V dětském věku se setkáváme především s diabetem I. typu, který je charakterizován absolutním nedostatkem inzulinu z důvodu poničení beta-buněk v ostrůvcích pankreatu (slinivky břišní). Diabetes II. typu je charakterizován relativním nedostatkem inzulinu. V těle je zpočátku inzulinu dostatek, ale tělo ztrácí k inzulinu vnímavost. Teprve později se mohou beta -buňky vyčerpat a inzulinu se tvoří méně.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, zajímalo by mne, zda může v dětském věku objevená lehká cukrovka v pozdějším věku při dospívání ustoupit do pozadí? Myslím si, že úplně se nevyléčí, ale zda mohou její příznaky výrazněji zeslábnout? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, pokud bychom se bavili o cukrovce I. typu, tak ta ustoupit nemůže. Pokud bychom se bavili o II. typu jakožto metabolické komplikaci obezity, tak tam se při redukci hmotnosti zlepší vnímavost tkání vůči inzulinu a kompenzace cukrovky se významně zlepší, event. je možné zcela léčbu ukončit. Ale při nedodržování režimových opatřeních se cukrovka samozřejmě může znovu objevit.

OTÁZKA:        

Vážená paní doktorko, chtěla bych se dotazovat, jakými hlavními signály se hlásí cukrovka, jsou nějaké záchvaty? Prostě specifické příznaky. Liší se nějak cukrovka u dětí a dospělých? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, v případě, že dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi, začne cukr unikat do moči. Toto se následně projeví zvýšeným močení a pitím, úbytek na váze, únava. Pokud se stav stupňuje, dochází k rozvoji tzv. ketoacidózy, což se projeví vystupňováním výše zmíněných příznaků, přidává se zvracení, bolesti břicha, zrychlené dýchání a stav může vyústit až v poruchu vědomí.

Příznaky a principy léčby jsou víceméně v dětství a dospělosti stejné, u dětí se setkáváme převážně s I. typem diabetu, u dospělých s typem II. Léčba cukrovky II. typu je u dětí omezená, protože řada léků je indikována až po 18. roce věku.

OTÁZKA:        

Děkuji za odpověď, ještě by mne zajímala jedna věc, jak já jako laik poznám a následně případně pomohu někomu, kdo upadne do "cukrovkářského šoku"? Děkuji za případnou odpověď, Honza

ODPOVĚĎ:     

Děkuji za tuto otázku. U dětí s diabetem I. typu, které jsou léčeny inzulinem, je jednou z možných akutních komplikací hypoglykémie, snížení hladiny cukru v krvi, které může vyústit i v poruchu vědomí. Pokud se s tímto setkáme a zjistíme, že dítě je diabetik (děti bývají vybaveny kartičkami s informací, že se jedná o diabetika), je první pomocí podání právě cukru (pokud je dítě ještě při vědomí a je schopno polykat). Diabetické dítě by vždy u sebe mělo mít rychlý cukr k dispozici (ve formě tablet, gelu), případě můžeme podat sladké pití (100%džus, Coca-Cola). Pokud je dítě v bezvědomí, neprodleně voláme RZP.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp