CO VÁS ZAJÍMÁ? ANGINA PECTORIS - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Angina Pectoris do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka II. Interní kliniky doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.

Angina pectoris je onemocnění charakterizované přechodným nepoměrem mezi dodávkou a potřebou kyslíku pro srdce. Patří mezi skupinu onemocnění známou jako ischemická choroba srdeční. Dalším onemocněním v této skupině je infarkt myokardu. Angina pectoris se projevuje jako tlaková, pálivá bolest nebo tíseň lokalizovaná v levé polovině hrudníku s možnou propagací do horních končetin nebo do krku, může být provázena pocitem nedostatku dechu. Vyvolavatelem potíží bývá fyzická námaha nebo psychický stres. Příčinou tohoto onemocnění je nejčastěji ateroskleróza věnčitých tepen.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den paní docentko, dnes jsem se vrátila od lékaře, který mi diagnostikoval anginu pectoris. Měla jsem v posledním týdnu 3x bolest na hrudi, až mě to vyděsilo a šla jsem na vyšetření. Klidové EKG jsem měla v pořádku, vyšetření ultrazvukem také, ale zátěžový test prokázal změny a bolest se také znovu objevila. Za 14 dní mi bude 40 let, také se mi to zdá příliš brzy a jako nepěkný dáreček! Nechce se mi tomu věřit. Mám také potíže s krční páteří a teď mě už tak 2 týdny dost bolí. Mohlo by to být od toho a přitom by test EKG při zátěži mohl ukázat změny?

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, diagnóza AP ve 40 letech není příliš častá, ale může to tak být. Měli jsme 18-leté nemocné s infarktem myokardu. Váš lékař postupoval zcela správně, klidové EKG má být v pořádku, klidová echokardiografie také. U zátěžového testu (především u zátěžového EKG) je možný i falešně pozitivní výsledek. Nicméně být Vámi, raději bych se začala řídit opatřeními, které Vám Váš lékař doporučil.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli lékař může poznat anginu pectoris pouhým poslechem? Díky

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, lékař nemůže poznat AP pouze poslechem. Poslechem lékař zjistí srdeční frekvenci, zda má nemocný pravidelnou nebo nepravidelnou srdeční akci, případnou přítomnost šelestu nebo známky srdečního selhání. Ani jeden z těchto parametrů není pro diagnózu AP patognomický.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Ráda bych věděla, zda-li mohu chodit do sauny, léčím-li se na anginu pectoris. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, to je poměrně složitá otázka. Během saunování dochází ke zvýšení srdeční frekvence až na 100-105 tepů za minutu, což odpovídá mírné až středně těžké fyzické námaze. Existují pouze observační studie, které mají rozporuplné výsledky. Nicméně se zdá, že finská sauna (tedy ne horká pára) může být pomocná a prospěšná dokonce i u lidí po prodělané infarktu myokardu. Osobně bych ale byla spíše opatrná. Pokud jste na saunování zvyklá a Vaše potíže nejsou příliš intenzivní, pak v saunování pokračujte. V opačném případě saunu raději vynechejte.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp