CO VÁS ZAJÍMÁ? PATNÍ OSTRUHA - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Patní ostruha do online poradny FN Plzeň, odpovídal lékař Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí MUDr. Michal Ruml. 

Jedná se o bolestivé onemocnění nohy způsobené více faktory - nesprávná obuv, dlouhodobé přetěžování nohy, revmatismus, plochá noha a další. Dochází ke vzniku kostěného výrůstku na patě, který se nazývá ostruha. Tato ostruha je tedy již následkem daného onemocnění nohy.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, čím to, že někdy se patní ostruha ozývá a někdy o ní člověk neví půl roku a déle....a čím to vzniká? Děkuji.

ODPOVĚĎ:     

Jediný vyvolávající faktor není známý, příčinou je více věcí dohromady (přetěžování nohy, nevhodná obuv, deformity nohy- plochá noha, úrazy, revmat. onemocnění a další), pokud se tedy sejde více nepříznivých okolností, pak dojde k podráždění plosky nohy a následné tzv. ostruze patní kosti. Proto se také tak často opakuje, protože zcela se vyvarovat všech nepříznivých vyvolávajících mechanizmů nelze.

OTÁZKA:        

Dobrý den, pane doktore, již od června mě trápí patní ostruha, mám za sebou 8x ultrazvuk a 10x laser, nastalo sice mírné zlepšení, ale stále kulhám a noha stále bolí. Pan doktor mi další léčbu doporučil rázovou vlnu, ozáření, popřípadě opich (na roentgen mě však neposlal se slovy, že je to typická ostruha). Můžete mi prosím poradit, jaká další léčba by byla nejvhodnější. Děkuji.

ODPOVĚĎ:     

Při trvajících potížích je určitě vhodné doplnit rtg snímek nohy či paty k vyloučení ev. dalších příčin potíží, jinak jak popisujete určitě nyní je nejlépe zkusit rázovou vlnu, která je v případě ostruhy patní kosti dosti účinná, ozáření až jako poslední možnost. Obstřik bolestivého místa lze ev. provést, ale jsou zde určitá rizika, zvl. při opakování obstřiků.

OTÁZKA:        

Dobrý den, mám patní ostruhu, absolvoval jsem rázovou vlnu a rehabilitaci. Poté jsem zaznamenal mírné zlepšení, ale bolest přetrvává dál. Proto jsem se rozhodl zkusit ozařování. Můžete mi vysvětlit, na jakém principu funguje ozařování a zda se dá případně opakovat? Jsou nějaké kontraindikace? Děkuji

ODPOVĚĎ:     

Je důležité posoudit, jak dlouhou dobu jste po absolvování daných procedur, protože zlepšení nepřichází ihned po aplikaci, zklidňuje se většinou postupně, dále je nutné samozřejmě zabránit přetěžování nohy - podpatěnky, pohodlná obuv. Vhodné ev. i zopakovat rázovou vlnu, než by se přistoupilo k ozáření, které podobně jako rázová vlna, magnetoterapie, laser atd. tlumí podráždění plosky, tlumí bolesti, ale na rozdíl od předchozích je pro organizmus již zatěžující a rizikovější, proto bych volil až nakonec. I ozáření se dá zopakovat, měla by být min. 6 měsíční pauza, ale samozřejmě čím delší, tím lepší.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp