CO VÁS ZAJÍMÁ? Světový den diabetu - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Světový den diabetu do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař I. Interní kliniky MUDr. Michal Krčma, Ph.D.

Cukrovka je chronické nemocnění, při němž se v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu v organismu zvyšuje hladina cukru v krvi s řadou negativních efektů a poškozováním tkání a orgánů. Výskyt cukrovky setrvale stoupá a brzy bude v České republice tímto onemocněním trpět jeden milion obyvatel.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Prosím, jaké jsou základní varovné signály, které by nás měly vést k tomu, abychom se nechali vyšetřit na diabetes? Také, prosím o uvedení základních faktorů (i těch rizikových) pro prevenci před touto nemocí nebo pro případné její oddálení. Děkuji

ODPOVĚĎ:     

Varovnými signály mohou být velká žízeň, časté močení, neobvyklá únava, častější infekce a záněty, typicky mykotické - plísňové (u mužů zánět předkožky, u žen výtoky), nechtěné hubnutí. Prevence u DM 1. typu není známa, prevencí (oddálením) DM 2. typu je udržování si přiměřené hmotnosti a dostatek pohybu. Každý člověk má do vínku danou jinou kapacitu slinivky břišní, která vyrábí inzulín, a tak nelze říci, že se vždy podaří vzniku cukrovky 2. typu předejít.

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím, mohl byste zde napsat něco (případně i čísla) o dědičnosti diabetes a porovnat diabetes I a diabetes II? Prosím také o porovnání rozšíření této nemoci u nás s některými evropskými státy (třeba, zda je rozdíl mezi Severní a Jižní Evropou) a také, zda je možné porovnat světadíly (jen třeba, kde je tato nemoc nejvíce a kde nejméně). Děkuji

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, u DM 1. typu je rodinné riziko jednoznačné, byť není přesně kvantifikována jeho výše. Odhadem lze říci, že bude-li mít otec DM 1. typu, riziko pro dítě je cca do 12 %, pokud matka, do cca 7 %, pokud oba rodiče, poslední data ukazují, že celoživotní riziko vzniku DM 1. typu bude kolem 30 %, existuje i jedna studie, kde bylo riziko dokonce přes 40%. Záleží také na věku, v němž u rodiče diabetes vznikl - čím dříve, tím vyšší je riziko pro dítě. Data se stále zpřesňují a spíše čím novější data, tím je riziko vyšší. U DM 2. typu je riziko dané účinkem mnohem většího množství genů a možná i volny životního stylu a lze hrubě orientačně říci, že pokud vznikne u rodiče DM 2. typu do 50 let věku, je riziko pro dítě 15 %, pokud po padesátce, je zhruba poloviční. Pokud mají oba rodiče DM 2. typu, je riziko kolem 50 %. Výskyt DM v jednotlivých zemích lze nalézt

např. zdehttps://www.who.int/diabetes/facts/world_figures/en/index5.html,

lze říci, že se stoupající kvalitou diagnostiky a zhoršujícím se sedavým životním stylem stoupá výskyt DM zejména 2. typu všude na světě, dílem i díky lepší péči a delšímu dožití diabetiků.

OTÁZKA:        

chtěla bych se zeptat co je to prediabetes?

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, prediabetes je, jak už název napovídá, předstupeň diabetes mellitus neboli cukrovky. Jde o méně vyjádřenou poruchu metabolismu cukrů, která se klinicky neprojevuje, v laboratoři se najde mírné zvýšení glykémie nalačno (5,6 - 6,9) nebo glykémie po jídle či v orálním glukozovém tolerančním testu. I prediabetes může být spojen s vyšším rizikem onemocnění srdce a cév. Jeho diagnóza by měla být signálem pro změnu životního stylu - zhubnutí a zařazení dostatku pohybu, což jsou jediné dva faktory, které mohou vznik cukrovky oddálit.

OTÁZKA:        

Dobrý den. Mám diabetes 2, užívám ráno a večer Stadamet 800. Dočetla jsem se, že dvě hodiny po jídle by měla glykemie klesnout alespoň na 7,5. Mívám dvě hodiny po jídle 12 - 18, internista mi řekl, že na to nemám koukat, ať si hlídám jen ranní glykemii, je to tak? A ještě bych ráda věděla, jak moc vadí alkohol k léku Stadame, normálně nepiju, ale občas bych si dala při nějaké příležitosti např. dva malé panáky, je to problém? Dále bych se ještě chtěla zeptat - občas mám na chodidlech pocit, jako bych na něco šlapala - jako když se zmuchlá ponožka a vadí vám - ale při tom nešlapu na nic, někdy mě trochu brní v chodidle, někdy pálí na nártu, je možné, že by to byla počínající neuropatie ze zvýšeného cukru, přestože hodnoty nemám při uvedené léčbě a dietě příliš vysoké - do 7? Předem děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:     

Dobrý den, na dálku se nelze vyjadřovat k léčbě konkrétního onemocnění, mohlo by to být bez znalosti souvisejících faktů ošidné a nesprávné. Obecně platí, že glykémie mezi 12-18 mmol/l po jídle je příliš vysoká, rozhodující i je hladina glykovaného hemoglobinu ("dlouhodobý cukr"), která ukazuje na kompenzaci v posledních 2-3 měsících. Opět obecně - malá dávka alkoholu při užívání metforminu nevadí, pokud by šlo o větší oslavu, vhodné je ten den večerní dávku metforminu vynechat. Platí pro jinak zdravého člověka; jsou nemoci jater či slinivky, u kterých konzumace alkoholu škodí v libovolném množství. Udávané obtíže skutečně neuropatii připomínají, ale i zde nelze dělat diagnostiku na dálku, domluvte se s Vaším lékařem. Neuropatie se může vyskytnout i u dobře kompenzovaného diabetu, ale horší kompenzace je jedním z rizikových faktorů.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp