U porodnice sedí bronzová žena

Bronzová socha ženy chovající na lavičce malé dítě zdobí okolí Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Poutavé dílo, jehož autorkou je kanadská sochařka českého původu Lea Vivot, obyvatelé prvního plzeňského obvodu znají velmi dobře. Posledních několik měsíců stálo před budovou radnice Městského obvodu Plzeň 1. V úterý 12. dubna se stěhovalo do areálu FN Plzeň a bylo slavnostně odhaleno před lochotínskou porodnicí.

„Umístit tuhle krásnou bronzovou sochu s názvem „Dar života“ u nemocnice bylo logické rozhodnutí. Paní Lea Vivot totiž námět na ni vytvořila právě v porodnici, kde přivedla na svět svého prvorozeného syna. Je to krásný hold mateřství,“ říká starosta MO Plzeň 1 Mgr. Miroslav Brabec. Ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. dodává: „Je nám velkou ctí, že toto krásné  dílo, vyjadřující nejhlubší lidský cit, a tím je mateřství, bylo zapůjčeno právě fakultní nemocnici. Ročně se u nás narodí více jak 3200 dětí a jsem přesvědčený, že mnohé maminky a  tatínky pohled na tuto překrásnou sochu potěší.“

U sochy je umístěna mosazná tabulka, která připomíná, že dílo Fakultní nemocnici Plzeň zapůjčila Lea Vivot a Nadační fond Plzeň sobě, který v ulicích západočeské metropole představil i další bronzové skulptury této umělkyně.

„Díky vítězství sochy „Dar života“ v anketě, která zjišťovala, která socha má zůstat v Plzni, jsme hledali to nejvhodnější místo, které by mohlo být díky soše zvelebeno. Nejlepším prostorem pro sochu bylo její umístění před pavilon Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň. Autorka Lea Vivot při poslední návštěvě Plzně řekla, že lavička je místo, kde se odehrává velká část života, a proto je dobré mít sochu v blízkosti samotného zrodu života. Cílem Nadačního fondu Plzeň sobě je dávat život nevyužitým veřejným prostranstvím, což jsme tímto aktem splnili, “ vysvětluje umístění sochy předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko.

Maminka se svým miminkem odcházející z porodnice.

Na fotografii zleva: primář Gynekologicko-porodnické kliniky Vladimír Kališ, ředitel FN Plzeň Václav Šimánek, starosta MO Plzeň 1 Miroslav Brabec a předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko