Filmoterapie léčí

Novým projektem, který společně s léčebnými postupy léčí malé pacienty ve Fakultní nemocnicí Plzeň,   je „Filmoterapie“,   kterou nabídla našim dětským pacientům ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň paní  Eva Veruňková Košařová a její tým již podruhé.

Promítání nové české pohádky Řachanda se uskutečnilo 6.dubna  na herně dětské kliniky, kam přišly děti, kterým to zdravotní stav dovolil, z celé nemocnice. Pohádka měla velký úspěch, o čemž svědčily salvy smíchu, ticho v napjatých situacích a potlesk diváků na konec.

Jedním z nejmenších návštěvníků pohádkového odpoledne byla čtyřletá Kačenka a její maminka Lenka. Kačenka se od narození léčí s cystickou fibrózou a od malinka dochází na pravidelné kontroly. Léčba je velmi náročná a spočívá v podávání léků, inhalacích, denní dechové rehabilitaci a návštěvy v dětských kolektivech jsou  možné jen v malé míře. Přesto se Kačenka se svou nemocí pere statečně . Je to velmi komunikativní, veselá holčička, která si brzy získá srdce každého, s kým se setká. Pohádka Řachanda se jí velmi líbila a zároveň na dětské herně našla přátelství o něco starší slečny z oční kliniky,  se kterou se celou dobu držely za ruce. Maminka malé Kačenky dodává: „Kačka mě překvapila, jak zvládla zavedení kanyly, inhalace, nitrožilní podávání antibiotik. Pobyt na dětské klinice je komfortní, máme tu vše, co potřebujeme. Jsem moc spokojená s přístupem sestřiček a lékařů. Dlouhou chvíli nám zpestřují různé aktivity, které na oddělení probíhají. Setkaly jsme se tu i s dobrovolníky, kteří mají můj obdiv, když ve svém volnu docházejí za dětmi a hrají si s nimi.“

Všichni přejeme Kačence e brzké uzdravení a „dospělákům“ z filmového festivalu Finále Plzeň,  kteří budou Filmoterapií léčit ve FN Plzeň i nadále, moc děkujeme za obětavost, se kterou přináší filmové premiéry mezi malé diváky. Rozzářené dětské oči, i v nemocnici, jsou pro každého člověka velkou odměnou.

Malá Kačenka s maminkou