Nový heliport je Stavbou roku 2015

V únoru letošního roku byl vyhlášen 13. ročník veřejné soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, vyhlašovateli jsou Plzeňský kraj, Plzeň – Evropské hlavní město kultury a Okresní hospodářská komora Plzeňsko, spoluvyhašovateli  - Obec architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Výsledky tohoto ročníku byly  vyhlášeny 24.května 2016 na galavečeru v Měšťanské besedě v Plzni, Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví – Stavba roku Plzeňského kraje 2015 získala stavba  nového nadzemního  heliportu, který byl zprovozněn koncem loňského roku a nachází se v lochotínském areálu FN Plzeň.

Stavbu představuje ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.:  „FN Plzeň má statut traumacentra, které  je jediné svého druhu na západě Čech. Podmínkou provozu traumacentra je heliport umožňující noční příjem,  zároveň zdravotnické zařízení musí mít další plochu záložní. Díky novému heliportu se nám daří podstatně  zkrátit dobu přepravy pacienta  a transport z vrtulníku je tzv. krytou cestou, bez nutnosti použití sanitního vozu či výtahu. Získáváme drahocenné minuty, které mohou  zachránit  lidský život.

Celkové náklady na výstavbu nového heliportu byly ve výši  45 mil.korun, z toho 29, 75 mil.pokryly evropské dotaze a 15,25 mil.financovala nemocnice z vlastních zdrojů.“

Další tituly získaly stavby ve čtyřech kategorií: Environmentální centrum Krsy (kategorie Novostavby budov), památková obnova hospodářského dvora v rámci Centra stavitelského dědictví v Plasích (kategorie Rekonstrukce budov), bytová nástavba hotelu U Zvonu v Plzni (kategorie Stavby pro bydlení) a Dům přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem (kategorie Sportovní a volnočasové stavby).

Plzeňský primátor Martin Zrzavecký ocenil přestavbu plzeňského jižního nádraží na CULTURE STATION. Cena hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse putuje do Plas za projekt Cesty klášterem – stezky k poznání. Odborný garant soutěže Okresní hospodářské komora Plzeňsko vyhodnotila jako pozoruhodnou stavbu novou administrativní budovu společnosti ZF Engineering v Plzni.

(na fotografii zleva: Ing. Jan Muzika, předseda krajské stavební společnosti Svazu podnikatelů ve stavebnictví, ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.)