Fakultní nemocnice Plzeň získala statut výzkumné organizace dne 29. září 2010, výzkum je její nedílnou součástí činností. Do roku 2012 byl financován z grantových projektů českých i mezinárodních grantových agentur, od roku 2012 je výzkum dotován z prostředků MZ ČR a mluví se o tak zvaném institucionálním výzkumu.
Pro tento výzkum byla v roce 2012 vypracována dlouhodobá koncepce, jejíž základním podkladem byl materiál Ministerstva zdravotnictví "Koncepce aplikovaného zdravotnického výzkumu a vývoje na léta 2010 - 2017"
Zásadním cílem je výzkum, který umožní zdokonalení diagnostiky, terapie a prevence onemocnění a pomůže zavádět své výsledky co nejrychleji do rutinní praxe.
Mezinárodní spolupráce:
- v rámci mezinárodních projektů spolupracujeme s USA, Polskem a Německem
- ve spolupráci s LF Plzeň se FN Plzeň aktivně podílela na 3 projektech 7.rámcového programu EU
- ve 4 výzkumných projektech pracují zaměstnanci FN jako lektoři
- odborníci z FN Plzeň spolupracují v celé řadě projektů v rámci evropských lékařských společností
Garant:
![]() |
náměstek ředitele FN Plzeň pro vědu a výzkum prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc. email: topolcan@fnplzen.cz |
Sekretariát:
Jana Čapková Tel: 377 402 948 e-mail: capkovaj@fnplzen.cz |
Hlavní směry výzkumu ve FN Plzeň
- Onkologický výzkum - řešený komplexně v rámci onkologického centra a zaměřující se na korelaci biomarkerů se zobrazovacími technikami a klinickým nálezem jak v době stanovení diagnózy, tak při průběhu onemocnění, s cílem nalezení optimálních markerů a postupů pro časnou diagnostiku nádorového onemocnění a výběr terapie. Výzkum je řešen v úzké spolupráci mezi chirurgickou klinikou a odděleními komplementu tak, aby bylo možno provádět individualizovanou terapii. Předpokládá se výzkum chirurgických nanotechnologií. Problematika je řešena v úzké spolupráci s výkumnými pracovišti v Německu, Francii a USA - společný grant s onkologickými pracovišti v New Yorku a Hustonu.
- Kardiovaskulární výzkum - zaměřený na problematiku hypertenze ischemické choroby srdeční z hlediska genetického, diagnostického i terapeutického. Problematika je řešena i v rámci 7. Rámcového programu EU.
- Výzkum orgánového selhání a náhrady orgánů - tento výzkum je řešen v úzké spolupráci s Lékařskou fakultou UK Plzeň a týká se především problematiky selhání ledvin a jater. Problematika je řešena jak v rámci základního výzkumu-experimentálního výzkumu na zvířatech, tak aplikovaného výzkumu- vývoj nových diagnostických postupů za využití genomiky a a proteomiky.
- Personalizovaná medicína - Fakultní nemocnice je aktivně zapojena do činnosti evropské společnosti pro preventivní, prediktivní a personalizovanou medicínu, která má sídlo v Bruselu, a od roku 2008 se FN spolupodílí na řešení doporučených postupů pro genomiku a proteomiku, především v rámci onkologie a dále na screeningových programech pro prenatální a neonatální diagnostiku.
V další části koncepce je plán výzkumu probírán po jednotlivých oborech.
Priority v oblastech výzkumu
01. KARDIOVASKULÁRNÍ A CEREBROVASKULÁRNÍ NEMOCI
- Prioritou výzkumu kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob zůstává trvale optimalizace léčby ischemické choroby srdeční.
- Hypertenze je výzkumně řešena v úzké spolupráci s LFUK Plzeň, kde jsou 2 výzkumné úkoly v rámci 7. Rámcového programu týkající se genetiky hypertenze. Kromě toho současný i plánovaný výzkum hypertenze se týká především hledání způsobu, jak nalézt nemocné ohrožené komplikacemi a jak předcházet vzniku těchto komplikací.
- V oblasti cévních mozkových příhod je výzkum zaměřen na výzkum biomarkerů, které by umožnily primární prevenci a dále na biomarkery, které by umožnily monitoraci efektu léčby, odhad prognózy a monitoraci průběhu onemocnění.
- Na pomezí mezi výzkumem kardiologickým a chirurgickým je dlouhodobě řešená problematika onemocnění cév - aneurysmata břišní aorty, onemocnění končetinových tepen. Tato problematika je řešena komplexně jak z hlediska biomarkerů, genetického, ale především z hlediska optimální chirurgické léčby. Pracovníci Fakultní nemocnice se zde významnou měrou podíleli na řešení projektu 7. Rámcového programu - projekt FAD - za českou účast na projektu zodpovídal prof. MUDr. Třeška.
02. PORUCHY METABOLISMU A VÝŽIVY, ENDOKRINNÍ PORUCHY, DIABETES MELLITUS
- Prioritou v této oblasti je výzkum diabetu mellitu 2. typu, prováděný na I. Interní klinice, který je zaměřen především na problematiku aktivní prevence komplikací diabetu.
- V endokrinologii se výzkum ve FN týká prevence poruch funkce u těhotných, diagnostice a léčbě autoimunních onemocnění štítné žlázy a nadledvinek.
- Na pracovišti kostního metabolizmu je výzkum zaměřen především na poruchy kostního metabolizmu v dětském věku.
- Dlouhodobou tradici má ve Fakultní nemocnici prevence dislipidemie, prováděná v rámci celostátních a mezinárodních multicentrických studií.
03. ONKOLOGIE
- V oblasti onkologie jde o propojení výzkumu mezi laboratorními pracovišti klinické biochemie a imunoanalýzy, klinikou zobrazovacích metod , ústavem patologické anatomie, chirurgickou klinikou, gynekologickou klinikou a klinikou TRN. Výzkum je realizován v celé šíři možností tak, aby do rutinní praxe byly zaváděny biomarkery umožňující časnou diagnostiku a monitoraci onemocnění a léčby, ale výzkum je také zaměřen na optimální chirurgické postupy včetně výzkumu využití nanotechnologie.
- Kombinace molekulárně-cílené léčby s klasickými léčebnými postupy (chirurgie, radioterapie, cytotoxická chemoterapie, hormonální léčba).
- Využít exprese genu a proteinu jako prediktivních a prognostických ukazatelů.
- Ovlivnění rozvoje nádorových onemocnění manipulací imunitního systému.
- Systematicky je prováděno vyhodnocování ekonomických dopadů aplikací různých terapeutických postupů u onkologických onemocnění.
04. CHIRURGICKÉ OBORY
- Chirurgický výzkum je zaměřen na problematiku:
- cévní chirurgie - aneurysmata břišní aorty onemocnění periferních cév
- onkochirurgie - nádory prsu, plic, kolorekta a metastatický proces do jater
V onkochirugii je pro optimalizaci výkonu, monitoraci efektu léčby a predikci komplikací využíváno metod genomiky, biomarkerů a zobrazovacích technik.
Využívání nových speciálních léčebných postupů - léčba zárodečními buňkami , embolizaci portálních vény atd. Při realizaci spolupracuje chirurgická klinika s klinikou zobrazovacích metod, ale i dalšími pracovišti fakultní nemocnice.
- Chirurgická klinika je zapojena do transplantačního programu.
- Urologický výzkum je zaměřen na problematiku nádorů ledvin - řešena v úzké spolupráci s patology a na časnou diagnostiku a prognózování nádorů prostaty ve spolupráci s úsekekem imunoanalýzy ONM Plzeń Bory. .
05. PEDIATRIE A GENETIKA
- Výzkum bude zaměřen na snižování novorozenecké morbidity a mortality, včasné rozpoznávání a předcházení rozvoje závažných komplikací a pozdních projevů chronických a geneticky podmíněných onemocnění.
- Vytvoření nových diagnostických algoritmů pro časný záchyt nemocných u "polygenně dědičných onemocnění."
- Analýza nemocí, které vyžadují významné finanční náklady na zdravotní péči
- Diagnostika, léčba a prevence "rare disease" zejména spojených s mendelovskou nebo mitochondriální dědičností.
- Rozvoj nových screeningových metod - s cílem primární a sekundární prevence v postižených rodinách.
- Výzkum autoimunních onemocnění a vzájemných souvislostí mezi nimi.
06. NEUROLOGIE, PSYCHIATRIE, PSYCHOLOGICKÁ A SOCIÁLNÍ PROBLEMATIKA A GERIATRIE
- Optimalizace diagnostických a léčebných postupů a intenzívní zavádění postupů v souladu se zásadami personalizované medicíny u cévních mozkových příhod , nádorových a neurodegenerativních onemocnění.
- Zavádění individualizovaného přístupu vycházejícího z nových standardů na úrovni molekulárně genetické, subcelulární, vývojové s návazností na metody zobrazovací a elektrofyziologické.
- Kvantifikace ekonomických dopadů a optimalizace preventivních, diagnostických a terapeutických postupů i psychosociální péče u nejčastějších a nejzávažnějších onemocnění.
- Optimalizace struktury poskytované péče v oblasti neuropsychiatrických poruch.
07. GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ
- V gynekologii jde o problematiku časné diagnostiky nádorů vaječníku a jejich léčbu.
- Výzkum v oblasti reprodukční endokrinologie se speciálním zaměřením na autoimunitní onemocnění vedoucí k poruchám reprodukce.
- Predikce rozvoje chorob zejména na základě studia genové exprese vrozených dispozic, stanovení rizikových skupin i individuí s velkou pravděpodobností postižení.
- Stanovit principy individualizace léčby onkologických onemocnění.
08. INFEKČNÍ CHOROBY, MIKROBIOLOGIE, EPIDEMIOLOGIE A IMUNOLOGIE
- Předmětem výzkumu je rezistence k antimikrobiální léčbě - analýza príčin a podmínek vzniku a šírení rezistence mikroorganismů k antimikrobiální terapii.
- Nozokomiální infekce.
- Molekulární epidemiologie infekčních onemocnění.
- Preventivní a terapeutické možnosti imunoterapie, včetně eliminace infekcí preventabilním očkováním a analýzy příčin jejího nedosažení.
- Mechanismy vzniku, diagnostika a léčba imunopatologických chorob, zejména alergií.
- Výzkum nových a znovu se objevujících infekcí, zoonóz a infekcí s přírodní ohniskovostí.
09. OSTATNÍ LÉKAŘSKÉ OBORY
- Včasná diagnostika prekancerózních stavů a vzácných chorob, především za využití genetických markerů a proteomiky
- Vyhledávání genových polymorfismů v diagnostice a léčbě chorob endokrinních , gastrointestinálních a ledvin
- Využití obrazové analýzy aberací zrakového analyzátoru k optimalizaci chirurgických postupů (zákroky na čočce, refrakční chirurgie) a kontroly efektu léčby pomocí biomarkerů stanovovaných v nitrooční tekutině.
- Využití zobrazovacích metod pro potřeby chirurgické a onkologické kliniky problematiku cení a (prosím o opravu) současně výsledky zobrazovacích metod budou korelovány se sérovými a genetickými biomarkery
10. OŠETŘOVATELSTVÍ, ZDRAVOTNÍ SYSTÉMY A INFORMATIKA
- Nové metody v oblasti péče o zdraví a nástroje zdravotní politiky v činnosti zdravotních systémů
- Vývoj standardu a systému zpracování zdravotnických informací včetně ukazatelů efektivity a kvality.
- Rozvoj prostředků informací pro občany, vzdělávání zdravotnických pracovníků a uplatnění současné koncepce eHealth.
Projekty
6.-8.4.2014 - XXXV. IMUNOANALYTICKÉ DNY - hotel Primavera v Plzni - informace ke konferenci zde