Taktické cvičení IZS

Ve středu 6. září 2017 v poledne odstartovala v Plzni pravidelná zkouška sirén jedno z největších a nejnáročnějších taktických cvičení složek IZS letošního roku, během kterého si na 400 lidí vyzkoušelo zásah při požáru v hudebním klubu – zhruba polovina jako zasahující a asi 150 osob v roli figurantů. Pro účely cvičení byl zvolen hudební klub GOETHE´S MEFISTO, který se nachází v podzemí bytového domu.  V šatnách nočního klubu byl nasimulován požár po výbuchu pyrotechniky. V důsledku toho hořící fragmenty poranily návštěvníky a zapálily oblečení uložené v šatně klubu. Zasahující museli zachránit a ošetřit asi 70 osob, převážně popáleniny, intoxikace kouřem, zlomeniny a pohmožděniny.

Cvičení se zúčastnilo cca 35 profesionálních hasičů ze všech plzeňských stanic společně s hasič z 8 dobrovolných hasičských jednotek. Tři desítky záchranářů s 15 vozidly ošetřili ve spolupráci s ostatními složkami IZS asi 70 zraněných: 10 mrtvých (figurín), 4 vážně zraněné, 10 středně těžce zraněných a 46 lehce zraněných. Povětšinou se jednalo o popáleniny, inhalační traumata, zlomeniny a pohmožděniny.

Do taktického cvičení byly nasazeny tři desítky policistů z řad dopravní, pořádkové a kriminální policie a zároveň  desítka městských policistů. Na místě byl přítomen i krizový intervent, který poskytoval zasaženým osobám i příbuzným obětí psychologickou pomoc.

Ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. dodává: „Díky tomuto taktickému cvičení jsme si opět ověřili připravenost FN Plzeň k příjmu většího počtu zraněných osob a procvičili postupy stanovené v aktualizovaném traumatologickém plánu. Do fakultní nemocnice bylo transportováno celkem 22 osob. Cvičení probíhalo v obou areálech fakultní nemocnice a provoz celého zdravotnického zařízení nebyl jakkoli omezen."