Co vás zajímá? Klimakterium - téma naší online poradny

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Klimakterium do online poradny FN Plzeň, odpovídal lékař Gynekologicko-porodnické kliniky MUDr. Lukáš Prajka.

Klimakterium (přechod, klimax) je období vyhasínání pohlavního cyklu ženy. Je to přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, takže se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti – žena není schopna otěhotnět (přirozenou cestou). Nástup klimakteria se může také projevit akutními stavy ve smyslu návalů horka, pocity bušení srdce, bolesti hlavy, psychickými potížemi. Z dlouhodobých nežádoucích změn pak jmenujme rozvoj osteoporózy, urogenitální atrofie, kožní změny a další. Péče o ženy v klimakteriu by měla zvýšit počet kvalitních let jejich života. Skládá se z terapie akutních potíží a případně je prevencí dlouhodobých degenerativních metabolických změn.

 

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, je mi 48 let a mám pocit, že jsem se dostala na práh menopauzy. Vzhledem k tomu, že již od 30 let nemám dělohu, menzes nemám. Ani návaly a nespavost mě netrápí. Co mě hodně trápí, je fakt, že mi začaly vypadávat vlasy! Je to menopauza?

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, i když nemáte dělohu, tak se Vás klimakterium týká stejně jako ostatních žen. Návaly horka, bolestí hlavy, pocením trpí 70%, tzn. že téměř třetina žen tyto potíže nemá. Vypadávání vlasů není zcela typickým projevem, ale klimakterium na toto mít vliv také může. Stran zjištění zda máte přechod či ne, doporučuji návštěvu ambul. gynekologa a naplánovat vyšetření, např. laboratorní, které toto pomůže určit. S pozdravem LP

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, můžou z klimakteria bolet kosti a klouby? Nemám ani návaly, ani změny nálad. Menstruace přestala a téměř zároveň mě začala bolet záda a posléze i nohy. Je to možné?

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, samotný průběh klimakteria je individuální záležitost, která se nemusí projevit zákonitě poruchou cyklu či vasomotorickými příznaky jako jsou návaly, bolesti hlavy, atd. Jako první se mohou objevit příznaky, které popisujete vy. Doporučuji návštěvu ambulantního gynekologa a domluvit se na potřebě dalších vyšetření a ev. léčby. S pozdravem LP

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si mohu nechat zmrazit vajíčka a podstoupit umělé oplodnění později, v době po menopauze. A ještě mně zajímá, jak se pohybují ceny za zmražení na neurčito.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, doporučuji těhotenství neodkládat do doby, kdy se přibližuje menopauza. Z logiky věci se jedná o stav, kdy tělo ukončilo své reprodukční možnosti. Těhotenství v období menopauzy je v jistém slova smyslu proti přírodě. Stran možnosti zmražení vajíček a jejich pozdějšího použití doporučuji kontaktovat centrum umělého oplodnění. S pozdravem LP

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, nacházím se v životním období menopauzy, kterou velmi dobře snáším. Jen mě trápí kvůli manželovi můj sexuální nezájem. Jsou na toto nějaké léky? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, ztráta libida neboli "chuti k sexu" je také jedním z průvodních jevů klimakteria. Stěžejním předpokladem pro zvládnutí problému je komunikace s partnerem, dále pak návštěva Vašeho gynekologa a domluva o ev. nasazení vhodné léčby (HRT: horm. substit. terapie, Tibolon - což je hormon, který byl původně vyvinut pro terapii osteoporózy a dle některých studií může zvýšit libido více než běžná HRT). Dále pak připadá v úvahu konzultace lékaře v sexuologické ambulanci.

 

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://www.fnplzen.cz/node/196