CO VÁS ZAJÍMÁ? KOSMETICKÉ NEDOSTATKY KŮŽE - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Dermatovenerologické kliniky MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.

Kůže, největší orgán těla, má své velmi významné funkce jako je ochranná (bariéra mezi vnějším a vnitřní prostředím), metabolická, imunitní a jiná. Vedle těchto "zdravotních" hledisek je to orgán, který nás do určité míry reprezentuje. Tlak dnešní společnosti na to, jak člověk vypadá, je velký a čím dál více se "zkrášlování" stává součástí denního života některých lidí. Kosmetologie se stává významnou součástí dermatologické praxe hlavně soukromých kožních lékařů. Proto jsme se v CHATu zaměřili na obličejové dermatózy a různé kosmetické problémy, které mohou pacienty limitovat jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Jak poznám bradavici od kuřího oka? Mám na chodidle „útvar“ a už nevím, jak se toho zbavit, nevím, jestli je to bradavice nebo kuří oko. Vyzkoušel jsem už náplasti, masti a nic nezabralo.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, kuří oko, tzn. zatvrdlá kůže s větší částí rohoviny, se tvoří obecně v místě, kde kůže na otlak není připravená, jako např. u starší lidí s různě deformovanýma nohama, kde je stoj a chůze někdy atypická. Bradavice jako virové onemocnění kůže se objevuje kdekoliv, nejvíce na ploskách nohou, kde vytvoří také útvar s větší rohovou vrstvou a je možno zde někdy vidět drobné tmavé tečky, což jsou drobné cévky. Poslední rada; když se rozšíří dále na jiná místa, je to bradavice. Co se týče léčby, tak se poraďte s dermatologem v místě bydliště. Hezký den.

OTÁZKA:

Dobrý den, už jsem zoufalá, vždy jsem trpěla na akné, v těhotenství, hlavně ke konci to byla hrůza, která ovšem trvá do teď (8m po porodu a kojím). Prosím, poraďte co s tím?? Vyzkoušela jsem snad už všechno… Spoléhám na to, že až přestanu kojit, tak se to spraví aspoň na to „původní akné“, i když i to bych pak ráda nějak vyřešila… Díky, omlouvám se za anonym, stydím se za to…

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, hormonální změny určitě ovlivňují některé kožní choroby. Akné je toho důkazem. Léčba je komplexní, od vhodné kosmetiky spíše z lékárny (pro tzv. problematickou pleť) až po lokální léky snižující mazivost pleti, které předepíše kožní lékař. Takže jestliže jste zoufalá, objednejte se ke kožnímu vyšetření v místě bydliště.

OTÁZKA:

Dobrý den, v obličeji se mi dělají malé bradavičky, které postupně tmavnou a zvětšují se a časem měří i více než 0,5 cm. Dají se odstranit laserem? V minulosti mi některé již odstraňovali z obličeje chirurgicky, ale mám tam po nich jizvy. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, asi vás nepotěším. Nejsem schopná stanovit diagnózu po chatu. A protože nevím, co máte na obličeji, nejsem schopná vám poradit, co s tím. Obecně lze říci, že odstraňování laserem nebo jinými technikami je vhodné víme-li bezpečně, že odstraňujeme nezhoubnou věc. A další obecná poučka je, že metodu odstranění by měl navrhnout lékař, který zváží benefit i rizika daného postupu. Takže výsledek....porada s lékařem, nejlépe s tím, který dané techniky provádí. Hezký den

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp