Máte zdravou prostatu?

FN Plzeň se již po deváté zapojuje do celosvětové kampaně Movember a opět v období  1. 11. - 30. 11. 2022 nabízí možnost mužům nechat si udělat ZDARMA krevní test PHI, neboli tzv. INDEX ZDRAVÉ PROSTATY.

Karcinom prostaty je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nově zachycených případů. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možností vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek.

Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň zavedlo před 10 lety stanovení tzv. indexu zdravé prostaty, které daleko lépe umožňuje diagnózu karcinomu prostaty než pouhé vyšetření PSA. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení (o 25%) nutnosti provedení biopsie prostaty.

Jak se přihlásit

Zájemci, muži od 50 let, se mohou osobně dostavit do Očkovacího centra Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny, pavilon 61, 3. patro (bývalá vojenská nemocnice), v pracovních dnech od 7:30-11:30 hod. Na místě vyplní nutné formuláře a poté jim zde bude odebrán vzorek krve. Zájemci se na odběr dostaví bez předchozího objednání.

Výsledek

Výsledky vyšetření s případným doporučením následné péče budou zaslány na emailovou adresu nebo poštou. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky nebo mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý, ve středu a v pátek od 9:00-11:00 hod (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).

Co je nutné pro správný odběr

• 48 hodin před odběrem nemít pohlavní styk
  • 48 hodin před odběrem nejezdit na kole