Spolupráce s Policií ČR pro bezpečí ve FN Plzeň

Vzájemná komunikace, znalost prostředí a dlouhodobá součinnost Policie ČR a FN Plzeň jsou základem bezpečného prostředí pro pacienty i zaměstnance v obou areálech fakultní nemocnice. Ve středu 11. ledna se s cílem nastavit oboustranné komunikační kanály pro řešení bezpečnostních událostí při ochraně nemocnice setkali ředitel FN Plzeň Václav Šimánek, náměstek pro bezpečnost a IT Miloš Zahradecký se zástupci Oddělení bezpečnosti a ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Plzeňského kraje Jaroslav Vild se svými kolegy. Policii ČR byla nabídnuta konkrétní spolupráce při zásazích prvosledových hlídek policistů za využití prostor a bezpečnostních technologií FN. Současně bylo domluveno provádění nácviků hlídek Policie ČR v prostorách nemocnice za účelem seznámení se s objektem, prověřování a následné vyhodnocování nastavených postupů.

Zaměstnanci Oddělení bezpečnosti představili hostům principy zajištění bezpečnosti v nemocnici, jejichž klíčovými položkami jsou rozsáhlý kamerový systém s umělou inteligencí, detektory nežádoucích zvuků a nový bezpečnostní velín. Fakultní nemocnici Plzeň sleduje nonstop v obou areálech celkem 600 kamer, z nichž je 220 analytických. Ty umí například detekovat neobvyklý pohyb nebo podezřelé předměty, rozlišují různé objekty, vyhledávají osoby podle vzhledu nebo oblečení a navíc se postupně samy učí díky nastavenému provozu. Nově se do bezpečnostních technologií v rámci nemocnice zařadily také detektory zvuků, které rozlišují například rozbití skla, výstřely, křik a další nebezpečné události, jež se zpracovávají přímo v zařízení.

„Od roku 2016 se bezpečnost ve FN díky nastaveným pravidlům bezpečnostní politiky významně posunula kupředu. Oba areály nemocnice jsou stavebně velmi pestré a naším cílem je, abychom pacienty i zaměstnance ochránili v co největší možné míře. Díky novým technologiím můžeme postupně eliminovat vstupy a vchody a snižovat rizika nežádoucích událostí. Zásadní je také stanovení jednotných postupů pro zaměstnance, kteří musí vědět, že první krok je kontaktovat Bezpečnostní velín, který se následně pro přivolanou hlídku Policie ČR stane chytrým informovaným navigátorem. Věřím, že kdo je připraven, není tolik překvapen,“ říká ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.