PTEJTE SE ONLINE – DEKUBITY

FN Plzeň připravila další zajímavý online chat s odborníky, kde se můžete zeptat na vše, co vás zajímá – z pohodlí domova a v čase, který vám vyhovuje. Tématem jsou dekubity nebo také proleženiny, prosezeniny, tlakové vředy či tlakové léze. Tyto rány vznikají v důsledku působení tlaku na tkáně a dalších nežádoucích faktorů. Z tohoto důvodu jimi trpí hlavně pacienti, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko nebo osoby s výrazně omezenou pohyblivostí. Rozsah poškození tkáně je daný vzájemným působením intenzity tlaku, doby působení, celkovým stavem pacienta i vlivy zevního prostředí. Přestože mohou proleženiny vzniknout kdekoliv na těle, nejvíce ohrožené jsou oblasti s kostními výčnělky. Proleženiny zůstávají i přes značný posun v možnostech dnešní medicíny vážným problémem, který výrazně ovlivňuje kvalitu života a prognózu pacientů, kteří jsou jimi postiženi.

Chat byl již ukončen.

Odpovídat bude všeobecná sestra Vanda Tomášková ve středu 22. listopadu.