CO VÁS ZAJÍMALO? PŘEDVÁNOČNÍ STRES - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Předvánoční stres do online poradny FN Plzeň, odpovídala vedoucí oddělení klinické psychologie Mgr. Dana Chmelařová.

Naši předkové ctili Vánoce jako období klidu, pohody a vzájemného setkávání. Bylo méně práce na poli a v hospodářství a lidé měli více času pro sebe. Dnešní uspěchaná doba nás vede k tomu, že se snažíme mít vše perfektní, ale následkem je napětí a stres. Jak se vrátit k původní myšlence poklidných svátků? Zkuste si v klidu sednout, zavřít oči a uvědomit si, jaké jsou vaše skutečné priority.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, mám zaplacené hory na vánoční svátky včetně Štědrého dne, moc jsem se těšila a byla ráda, že jsem je ještě sehnala. Rodiče mi řekli, že to není normální. Po 3 dnech volal otec, že je to ranilo a ublížilo, podotýkám, je mi 42 let, s rodiči se moc nestýkám a nerozumíme si. Jsem dosti pracovně vytížená a v poslední době nic nestíhám. Prosím, jak rodičům vysvětlit, že jsem dospělá a chci si už konečně dělat, co chci já a mít svůj vlastní život. Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, rozumím tomu, že i když si s rodiči moc nerozumíte, přesto jim nechcete nijak ublížit a uvítala byste dobré vzájemné vztahy. Ve vašem věku máte již plné právo sama rozhodovat o svém životě a i o tom jak strávíte svátky. A ačkoli se to nezdá, výrazné osamostatnění se může naopak Vašemu vzájemnému vztahu prospět. Nejdřív však budete muset projít ne jednoduchou cestou "odpoutání se" od nich. Důležité je, že v první řadě si musíte být sama jistá svým rozhodnutím. Pokud pro Vás takto strávený Štědrý den a svátky bude odpočinkový a těšíte se, je to v pořádku. Rodičům zkuste v klidu vysvětlit svůj důvod. Pokud ho hned nepřijmou, dejte jim čas. Nestahujte se od nich, ale ukažte jim, že i když s nimi nestrávíte Vánoce, máte je ráda a jsou pro Vás důležití.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, nejvíc mi v životě chybí láska, nějak se mi nedaří, z nepovedeného manželství jsem utekla před dvěma lety, abych se nezcvokla, teď žiju sama se dvěma dětmi a nějak se protloukáme, žít za co máme, ale nějak mě to netěší, když nemám s kým sdílet. Děti jsou super, zlatíčka, miluju je, ale chybí mi láska, cit a pohlazení. Myslela jsem, že to přijde tak nějak samo, ale nic. Inzerát si podávat nechci, na to se necítím, ale bojím se, že čas letí, už mi bude 40.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, láska je v našem životě velmi důležitá a v nějaké formě po ní touží prakticky všichni lidé. Problém s láskou je ten, že po poměrně krátkém období zamilovanosti, kdy máme pocit, že se vznášíme a proplouváme životem s lehkostí a úsměvem na rtech, přijde období, kdy nás stáhne k zemi zemská přitažlivost a mi se vracíme více do reality. I to však může být velmi hezké období plné porozumění lásky a, jak píšete Vy, společného sdílení. V některých vztazích, s občasnými přeháňkami, může trvat celý život. Problém je, když vztah přestane fungovat zcela a přijde rozchod. Rozchod bolí vždy a to i v momentě, kdy vztah byl tak složitý a komplikovaný, že v něm nebylo možné dál pokračovat. Je to z mnoha důvodů, jednak jste s bývalým partnerem prožili kus života a jednak u žen často přichází strach, jak budou situaci samy s dětmi zvládat. Ale jak píšete, tímhle jste již prošla a úspěšně to zvládla. To je velký úspěch. 40 let je věk, kdy v dnešní době dochází k rozpadu řady vztahů. V tomto věku si více uvědomujeme, co od života a od partnera skutečně chceme a potřebujeme i to co sami nabízíme. Zkuste i Vy více přemýšlet o tom, co vás baví - sport, cestování, příroda... nebo cokoli jiného a věnujte tomu alespoň část svého času. Možná právě při této činnosti potkáte člověka, s kterým si budete rozumět. Zkuste změnit některé své navyklé stereotypy ... choďte jinou cestou do práce nebo do jiného obchodu. Možná je Váš budoucí partner někde blízko Vás, jen chodí jinou cestou. Zkuste zahodit svůj strach a užívat si v tuto chvíli toho co Vám již život dal... třeba krásné vánoce s dětmi... a věřte, že to další vás ještě čeká.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, je mi 19 let, trpím depresemi, měsíc beru ssri antidepresiva, deprese se zmírnila, ale nejsem schopný se dokopat k tomu, abych se učil, což je na gymnáziu a rok před maturitou celkem problém. Škola mi nebaví, beru to jako chybu ve svém životě, kdybych se rozhodoval teď tak bych asi šel jinam. Myslíte, že by mi pomohla nějaká forma psychoterapie. Díky

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, nasazení antidepresiv je při léčbě deprese jeden krok a dle toho, co popisujete, pro Vás jistě důležitý. Dalším krokem je psychoterapie a určitě vám ji doporučuji. V tuto chvíli nedělejte žádná závažná rozhodnutí a nehodnoťte příliš kriticky Vaše minulá rozhodnutí. Myslím tím volbu školy. Možná až začnete chodit na psychoterapii a uleví se Vám, zjistíte, že škola vás opět baví a není již pro Vás tak obtížná. Takže psychoterapii rozhodně doporučuji.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, můj muž chodí poslední dobou domů úplně vyšťavený, bez energie a nálady, chce se hádat. Vím, že to má v práci těžké, má náročnou práci, pod sebou lidi a na krku hypotéku a rodinu, ale nevím, jak mu pomoci a jak jej povzbudit, protože i na mě je toho dost, syn začal chodit do školy, je trochu problémový a přestože dělám na poloviční úvazek, abych pomohla rozpočtu, cítím, že nejvíc muže deptá, že nemá na vybranou a musí tu káru táhnout...

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, pokud rodinu trápí existenční problémy - nutnost splácet hypotéku a podobně, je situace složitá. Vždy však existují možnosti řešení, jen je možná v určitou dobu nevidíme. Není, ale na co čekat a je potřeba situaci začít řešit dříve než se k dlouhodobému stresu přidají i další potíže. Často je dlouhodobý stres provázen v další fázi sníženou imunitou a rizikem vzniku somatických potíží. Řešení jsou různá podle situace a hlavně podle zúčastněných osob. Zatímco jednomu vyhovuje například doplnit do programu sport, někomu jinému vyhovuje například více pasivního odpočinku. Zpočátku je obtížné hlavně najít v denním programu čas na tyto aktivity. Doporučovala bych, abyste si během svátků s manželem v klidu sedli a celou situaci společně promysleli. Jak byste mohla pomoci manželovi a co by on mohl udělat pro Vás. Je velice pravděpodobné, že když dojde ke změně a budete se cítit lépe Vy i manžel, bude to mít výrazně pozitivní vliv i na Vašeho syna a situace se následně zklidní i v této oblasti.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp