CO VÁS ZAJÍMALO? OPERACE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Operace štítné žlázy do online poradny FN Plzeň, odpovídal primář Otorhinolaryngologické kliniky MUDr. Vladan Hrabě.

Nemoci štítné žlázy jsou v populaci poměrně časté, postihují asi 5-10 % obyvatel. Moderní diagnostické metody umožňují zachytit většinu chorob již v časných stádiích a většina případů je dobře léčitelná. O jaké typy onemocnění se nejčastěji jedná?

Snížená funkce štítné žlázy-hypotyreóza. Jejími nejčastějšími projevy jsou: únava, ospalost, svalová slabost, suchá kůže, lámavost nehtů, padání vlasů, u žen poruchy menstruačního cyklu, někdy přibývání na váze.

Zvýšená funkce štítné žlázy-hypertyreóza. Je méně častá než hypotyreóza a typicky se projevuje nervozitou, nespavostí, nesnášenlivostí tepla, pocením, hubnutím, zrychlením srdeční akce a poruchami srdečního rytmu, někdy pálením, řezáním a slzením očí, vystupováním očních bulbů z očnic.

Strukturální změny štítné žlázy-tzv. uzly, nádory. Tyto změny nemusí být provázeny změnami v produkci hormonů štítné žlázy a projeví se jako lokalizované zduření ve žláze.

Léčbu onemocnění štítné žlázy primárně zajišťují specialisté v oboru endokrinologie, nicméně některé z těchto poruch si mohou vyžadovat operační řešení – odstranění části nebo celé žlázy.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, jsem 1/2 roku po odstranění štítné žlázy (papilární karcinom). Moje paní doktorka z Endokrinologie mi po odběrech pomalu zvedá dávky Euthyroxu. Nyní beru 150 1x denně. Jsem velmi unavená a to tak že přijdu domů z práce a opravdu padnu. Podle paní doktorky to s tímto vůbec nesouvisí. A žádnou radu jsem nedostala. Ráda bych znala názor dalšího lékaře. Díky

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Pooperační péče, respektive substituce hormonů je zcela v režii endokrinologa. Paní doktorka jistě ví, co dělá a kontroluje Vám hladiny hormonů i podle krevních náběrů tak, aby byly dostatečné. Únava opravdu nemusí s operací souviset, další informace byste získala spíše vyšetřením o praktického lékaře.

OTÁZKA:        

Dobry den, při preventivní prohlídce mi byla zjištěna elevace hodnot štítné žlázy TSH: 4,842 - 5,705, fT4 9,6 a T3 1,7. Prosím o informaci, co to znamená? Mám poruchu štítné žlázy, nebo jsem v normě? Děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Referenční rozmezí záleží na metodě zpracování. Jen velmi orientačně Vaše hodnoty vypadají jako mírně snížená funkce štítné žlázy. Nechte si zopakovat náběry, případně se objednejte na endokrinologické vyšetření.

OTÁZKA:        

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mám zvýšenou aktivitu štítné žlázy a půjdu na operaci ji celou odebrat, tak jak dlouho trvá léčba, je mi 20 let? Dále jestli budu mít nárok na lázně? Děkuji Vám! Hezký den.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Při nekomplikovaném průběhu operace a pooperačního hojení předpokládáme pracovní neschopnost asi 4 týdny. Lázně Vám může Váš endokrinolog nebo praktický lékař doporučit, "nárok" pak schvaluje revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny. Další léčba pak spočívá v užívání tablet s náhradou hormonů štítné žlázy a je doživotní.

OTÁZKA:        

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu, jsem tři měsíce po operaci štítné žlázy- úplné odstranění - uzly ve štítné žláze, výsledky histologie chválabohu negativní. Stále se mi špatně polyká, mám pocit knedlíku v krku, tahání při polknutí, jsem z toho nervózní a depresivní. Mám pocit, jakoby byla jizva přirostlá ke krku, při polykání se mi skrčí celý krk. Beru Letrox 100, mívám však návaly pocení, hlavně v noci. Na kontrolu mám jít v květnu. Prosím o Váš názor, jestli je tento můj stav v normě. Mockrát děkuji za odpověď a radu.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. "Tahání" na krku při polykání může nastat, když kůže přiroste k měkkým tkáním pod jizvou. Takový stav je nepříjemný, dá se mu předejít péčí o jizvu, především masážemi. Pokud to nepomůže, je možné provést chirurgickou úpravu jizvy a její uvolnění. To se ale provádí ne dříve než cca za půl roku po operaci, kdy už je jizva definitivně vyzrálá.

OTÁZKA:        

Pane doktore, dá se poznat rakovina štítné žlázy z krevních testů? Děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Nedá. Pro některé typy nádorů mohou být krevní testy pomocnou vyšetřovací metodou, ale u jiných typů z krve nepoznáme nic specifického.

OTÁZKA:        

Po porodu se mi udělal na krku jakoby fald. Mám pocit, že mi to tlačí na dýchací cesty a ještě jsem se neodhodlala jít k lékaři. Je možné, aby to byl nádor?

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Ne každé zduření na krku musí být hned nádor, ale samozřejmě to nelze úplně vyloučit. Ideální by bylo lékaře navštívit a podle základního fyzikálního vyšetření postupovat dál.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp