Téma alergie - v on-line rozhovoru Deníku odpovídal na otázky přednosta Ústavu imunologie a alergologie Petr Panzner

Přednosta Ústavu imunologie a alergologie prof. MUDr. Petr Panzner, CSc. odpovídal čtenářům deníku.cz.na otázky, týkající se alergií.

DOTAZ: Váš názor na mobilní (pokojové) čističky vzduchu v návaznosti na možné snížení alergií u malých dětí?
ODPOVĚĎ: Čističky vzduchu nemají na vznik alergií obecně žádný zásadní vliv. Je potřeba ale posuzovat konkrétní situace, jak z hlediska dítěte (tj. riziko vzniku alergie dané např. přítomností alergie u rodičů), tak z hlediska daného prostředí (např. zvýšený výskyt roztočů nebo plísní). V určitých případech může být tedy čistička vhodným doplněním dalších opatření. Jde i o typ čističky, např. v kontextu roztočů jsou nevhodné čističky, které současně zvyšují vlhkost vzduchu v místnosti.
 
DOTAZ: Měl byste pro prevenci alergií u dětí nějaké doporučení, co je dobré nepodcenit?
ODPOVĚĎ: Jediná opatření s jednoznačně prokázanou účinností jsou kojení dítěte a zamezení pasivnímu kouření, tj. expozici tabákovému kouři.
 
DOTAZ: Dobrý den mám 16 ti letou dceru, která půl roku trpí silnou alerg. kopřivkou na nohách, rukách, dekoltu a to vždy po vysprchování v kterékoliv vodě a používá sprchové prostředky pro atopiky a prášek na praní mám pro děti. Na kožním ji odebrali krev vč. JT, KO, ASLO, autoprotil. neg a vše bylo v pořádku a dostala beloderm crm., na alergologii ji dělali kožní testy s pozit. na trávy, srst, roztoče dostala Xados 20mg za den. To bylo před 2 - ma týdny. Obtíže stále přetrvávají a někdy jí natekají i ruce a hůře se jí dýchá. Další kontrolu na alergologii máme až za 14 dní a dřív nás na nevezmou volala jsem do ordinace. Chodíme do FNloch. Už jsem zoufalá. Děkuji za odpověď Šlehofrová.
ODPOVĚĎ: Omlouvám se, ale konzultace individuální situace pacienta na dálku není optimální. Kontrola u lékaře je vždy v takovýchto případech nutná, a pokud je termín u specialisty vzdálený, jistě pomoc poskytne i praktický lékař. V tomto konkrétním případě by se zřejmě mohlo jednat o navýšení dávky Xadosu.
 
DOTAZ: Dobrý den, pane doktore, hodně často slýchávám, že má někdo alergii na lepek, je to opravdu alergie? Děkuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den! Máte pravdu, alergie na lepek, případně alergie na pšeničnou mouku jsou poměrně velmi vzácné. Naopak častější onemocnění je nesnášenlivost lepku, tzv. céliakie. Obě onemocnění se od sebe ale většinou liší i svými projevy - tj. alergie se může projevovat různými kožními projevy, nejčastěji ekzémem, pro céliakii jsou typické zažívací potíže, i když nejsou úplně vzácné ani formy bez výraznějších zažívacích projevů, které se mohou projevovat třeba i jen nespecifickými potížemi, jako je únava, časté stonání apod. Navíc se otázka lepku a bilé mouky obecně stala v poslední době módní a často diskutovanou záležitostí, a o této alergii nebo nesnášenlivosti proto uvažuje řada lidí v souvislosti se svými velmi různorodými potížemi, i když skutečná alergie nebo intolerance jako příčina těchto potíží je velmi nepravděpodobná nebo vyloučená. Těmto lidem mnohdy pomůže bezlepková dieta, někdy jistě i tzv. placebo efektem (tedy věř a víra tvá tě uzdraví).
 
DOTAZ: Pane doktore, je možné, kdy v současné době trpím alergií snad na všechno a atopickým ekzémem, že existuje velká pravděpodobnost, že v budoucnu budu mít astma? A pokud ano, je vůbec možné se proti tomu nějak preventivně bránit? Děkuji
ODPOVĚĎ: Bohužel riziko rozvoje astmatu u Vás je vyšší než v běžné populaci. Jistě závisí na věku a na dalších okolnostech, které neznám. Stejně tak možná opatření ke snížení tohoto rizika vyplývají z individuální situace. Je to otázka na Vašeho lékaře.
 
DOTAZ: Slyšel jsem, že s alergeny pomáhají např. některé pokojové květiny…atd – je to pravda?
ODPOVĚĎ: Není.
 
DOTAZ: Je možné, že se alergie např. na pyl projeví až v dospělosti?
ODPOVĚĎ: Ano.
 
DOTAZ: Jak poznám, že jsem na něco alergická?
ODPOVĚĎ: V prvé řadě tím, že Vám kontakt s tímto alergenem nějakým způsobem vadí - tedy způsobuje vznik nějakých potíží, případně zhoršení již existujících projevů. Tato situace ještě nemusí být vždy způsobena alergií v pravém slova smyslu, to potvrdí až provedené alergologické vyšetření.
 
DOTAZ: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se dědí alergie v rodině?
ODPOVĚĎ: Ano, dispozice k alergii se dědí, nicméně jedná se o dědičnost tzv. polygenní, což znamená, že pro její dědění neexistují žádná jednoduchá pravidla. Lze pouze říci, že děti alergických rodičů mají vyšší pravděpodobnost rozvoje alergie než děti nealergických rodičů. Konkrétně např. pokud jsou oba rodiče alergičtí, riziko přítomnosti alergie u jejich dětí je kolem 75%. Někdy se může stát i to, že alergie "přeskočí" jednu generaci, dítě tedy jakoby zdědilo svoji alergii od prarodiče, jindy to může být "od" strýce či tety.
 
DOTAZ: Co je alergická rýma a jak se projevuje?
ODPOVĚĎ: Alergická rýma se projevuje jako každá jiná rýma zánětem nosní sliznice a z toho vyplývající zvýšenou tvorbou hlenu, svěděním, kýcháním, případně ucpáním nosu. Alergická proto, že je vyvolána dýcháním vzduchu, který obsahuje alergeny. Nejčastějším vzdušným alergenem u nás je pyl travin, který se vyskytuje ve vzduchu v období zpravidla od poloviny května do července, ve stejném období se tedy vyskytují i potíže pacienta. Druhým nejčastějším vzdušným alergenem jsou pyly břízovitých stromů (olše, líska, bříza), které se vyskytují od února do dubna. Z nejčastějších celoročně se vyskytujících alergenů jsou to roztoči bytového prachu a zvířecí alergeny (zejména kočka a pes).
 
DOTAZ: Dobrý den, je nutné se na alergologická vyšetření objednávat a mít doporučení od praktického lékaře či je možné přijít bez doporučení. Dělá se u Vás na klinice i vyšetření na celiakii či jiné potravinové alergie? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jana A.
ODPOVĚĎ: Samozřejmě tato vyšetření provádíme. V oblasti podezření na potravinovou alergii je zcela zásadní, aby opravdu existovalo konkrétní odůvodněné podezření na konkrétní potraviny. Plošné vyšetování "na potravinovou alergii" nelze rozumným způsobem provést, resp. nepřináší žádné rozumné výsledky. Další odpovědi najdete u předchozích otázek.
 
DOTAZ: Vážený pane profesore, může být dítě alergické na psí chlupy?
ODPOVĚĎ: Ano může. Obvykle to nejsou jen chlupy, ale i kožní lupy, může to být i moč, sliny apod.
 
DOTAZ: Chtěl bych udělat vyšetření na alergii na včelí bodnutí u mého vnuka. Jak mám postupovat?
ODPOVĚĎ: Toto vyšetření má smysl provádět pouze u osob, u kterých již došlo k celkové alergické reakci po hmyzím bodnutí. Tato reakce spočívá v tom, že vznikne kopřivková vyrážka na různých místech těla (ne jen v místě bodnutí), dojde ke zhoršení dechu, mdlobám apod. Vyšetření u osob, které tuto reakci neprodělaly, nemá smysl z toho důvodu, že u nezanedbatelného počtu zdravých lidí jsou tyto testy také pozitivní. Výsledek tedy pak nepřináší pro pacienta žádnou informaci o tom, zda je nebo není ve zvýšeném riziku vzniku alergické reakce po bodnutí. Vyšetření, pokud je indikováno, je možno provést na našem pracovišti.
 
DOTAZ: Po snědení rybího masa mám na rukách červenou vyrážku, mám navštívit vaší ordinaci?
ODPOVĚĎ: Ano. Vyšetření by bylo na místě.
 
DOTAZ: V tomto období mívám často zarudlé oči, myslíte si, že se jedná o nějakou z alergií?
ODPOVĚĎ: Je to možné. Právě probíhá sezóna výskytu pylů břízovitých stromů.
 
DOTAZ: Dobrý den, rád bych se zeptala. Na zahrádce pěstuji Skočec obecný (Ricinus communis), při jeho ošetřování mám zarudlé zápěstí, může to být reakce na tuto rostlinu?
ODPOVĚĎ: Reakce to jistě být může, pokud alergická, byla by to možná tzv. kontaktní alergie, kterou u nás vyšetřují lékaři dermatologické (kožní) specializace.
 
DOTAZ: Jak hodnotíte pane profesore úroveň vybavení Vašich pracovišť v Plzni?
ODPOVĚĎ: Neskromně se domnívám, že naše pracoviště ve Fakultní nemocnici patří ke špičkovým pracovištím v ČR, jak svým vybavením, tak personálním obsazením a možnostmi diagnostiky a léčby alergických a jiných imunopatologických chorob.
 
DOTAZ: Dobrý den, často se ze srandy říká, že má někdo na někoho alergii. Nedávno jsem ale zaslechl, že to úplný nesmysl není – je to tak? Opravdu můžu být alergický na jiného člověka? Děkuji L. Toušl
ODPOVĚĎ: V tom úzkém slova smyslu, jak toto slovo medicínsky chápeme, to možné není. Ale obecně jistě máte pravdu!
 
DOTAZ: Zdravím, je mi 35 let a asi před deseti lety mi dělali alergologické testy kvůli dušnosti. Lékaři tehdy zjistili, že na nic alergická nejsem. Příčinu mých záchvatů kašle lékaři neodhalili, ale ony pak pominuly. Zajímalo by mě, jestli se může alergie vytvořit i v dospělosti nebo mám „vystaráno“. Díky za odpověď Petra Halířová
ODPOVĚĎ: Alergie se může objevit v jakémkoli věku, takže "vystaráno" bohužel nemáte. Navíc dušnost je typickým projevem průduškového astmatu a toto onemocnění může být alergické (často), ale nemusí být. Takže pokud by se Vám tyto obtíže znovu objevily, může se jednat o astma případně i nealergické.
 
DOTAZ: Můj syn chová doma hady a můj vnuk při manipulaci s nimi mívá otoky na prstech, je to možné?
ODPOVĚĎ: S alergií na hady jsem se ještě nesetkal, nicméně vyloučené to není, stejně tak není vyloučená alergie na jiné alergeny, které se v teráriu vyskytují. Pokud by se jednalo skutečně o alergii, spíše by to byla asi alergie kontaktní (viz moje odpověď k jiné otázce).
 
DOTAZ: Dobrý den, jakým způsobem se provádí vyšetření na alergii?
ODPOVĚĎ: Dobrý den! Obvykle jsou základem vyšetření kožní testy se sadou tzv. základních (nejčastějších) alergenů, které jsou v případě potřeby doplněny i laboratorním vyšetřením. Další vyšetření se liší podle choroby, se kterou pacient přichází. Např. u astmatu je to měření plicních funkcí, u otoků jsou to další laboratorní vyšetření atd.