CO VÁS ZAJÍMALO? EKZÉM, LUPÉNKA A JINÉ KOŽNÍ CHOROBY - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby do online poradny FN Plzeň, odpovídala primářka Dermatovenerologické kliniky prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.

Žádný orgán není tak vystaven vlivům zevního prostředí jako kůže, která je jedním z největších orgánů člověka, vytvářející rozhraní mezi lidským tělem a jeho okolím. Kůže nás chrání před mnohými možnými škodlivými vlivy, jako je sluneční záření, mechanické faktory, výkyvy teplot, před patogenními mikroby, chemickými látkami a alergeny. Kožní nemoci při narušení této ochranné funkce jsou velmi časté a navíc díky stárnutí populace a zhoršování zevního prostředí významně přibývají.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, mám Crohnovu chorobu, a začaly se mi dělat už asi tak rok zpět (podle kožní lékařky) furunkly, bohužel někdy jsou to vážně velké potvory, které mi znemožní i chůzi nebo se posadit, zítra jdu na rezonanci, pokud to nejsou náhodou píštěle. Ale pokud nebudou, zajímalo by mě jak toto léčit většina kožních to semnou vzdala, protože Crohn, takže maximálně černá mast, nebo nějaká antibiotika mastička které nikdy nezabraly. Po prasknutí furunklu mi zůstává otevřená rána. A některé ani nezmizí a stále z nich vytéká hnis. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, při střevním zánětlivém onemocnění se mohou tvořit furunkly, ale i např. kožní změny související s Crohnovou chorobou, což je třeba odlišit dalším vyšetřením. Četné furunkly mohou být také příznakem nemoci hidradenitis suppurativa. Doporučuji Vám znovu kontrolu na kožní ambulanci s výsledky z magnetické rezonance.

OTÁZKA:        

Dobrý den, dá se nějak zjistit, co je spouštěčem atopického ekzému? Po dvacítce se mi objevil atopický ekzém na rukou (diagnostikován až o několik let později po velkém zhoršení). Jediné, co vím je, že se zhoršuje vlivem zimy a vlhka. Nevím ale, co je jeho příčinou. Léčba mastí jen potlačuje příznaky, ale neřeší příčinu. U lékaře mi bylo v podstatě sděleno, že to bude jen a jen horší, že se s tím musím smířit. Předem děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, u atopického ekzému opravdu zatím nelze určit přesnou příčinu, jen víme, že určité faktory vedou ke zhoršení stávajícího ekzému, jak jmenujete, např. chlad a vlhko, proto zejména na rukou a nohou bývá atopický ekzém zhoršen v zimním období. Při správném ošetřování a zejména pravidelném promazávání suché pokožky vhodnými změkčujícími přípravky se může ekzém zlepšit či zcela ustoupit.

OTÁZKA:        

Dobrý den, paní profesorko, ráda bych se zeptala, zda není něco nového v léčbě vitiliga? Je možné u Vás na klinice léčit vitiligo kombinovanou terapií (UVB + mast)?

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, k léčbě vitiliga nejsou zatím dostupné nové přípravky. Léčba se volí v závislosti podle rozsahu a lokalizace projevů a přihlížíme i k fototypu kůže. Fototerapie s úzkopásmovým UVB zářením v kombinaci s lokální léčbou patří ke standardním metodám a je na naší klinice možná.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp