CO VÁS ZAJÍMALO? ZELENÝ ZÁKAL, ZTRÁTA ZRAKU - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Zelený zákal, ztráta zraku do online poradny FN Plzeň, odpovídala vedoucí lékařka Oční kliniky MUDr. Ivana Sováková.

Glaukom (lidově zelený zákal) je skupina onemocnění, při kterých dochází k poškození zrakového nervu. Toto onemocnění může být svými nenápadnými příznaky velmi zákeřné, v pozdních stadiích může vést až k oslepnutí a tím pacienta silně hendikepuje. Proto je důležité o této nemoci mluvit a připomínat si ji.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím, jaký je Váš názor na zelený zákal a nitrooční tlak (případně i u zdravých očí) v souvislosti s pozicí těla při práci nebo při cvičení? Konkrétně mám na mysli dlouhodobější předklon při práci a při cvičení to mohou být nejen předklony, ale i obrácené pozice. Např. při cvičení jógy se jedná o výdrže v pozicích stoj na hlavě a předloktích, svíčka - stoj na lopatkách (ramenou), stoj na rukách...). Jaká opatření lze doporučit z hlediska délky setrvávání v těchto pracovních nebo cvičebních pozicích, případně čeho se vyvarovat - u nemocných i zdravých? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den,

u zdravých očí není nutno něčeho se vyvarovat. U glaukomatiků záleží především na typu glaukomu, od toho se odvíjí režimová opatření. Dále záleží na typu léčby, jestli je např. pacient již po operaci, aj. Proto se mi zdá nejvhodnější vždy konzultace konkrétního pacienta s ošetřujícím oftalmologem, protože ten pacienta nejlépe zná, ví, jak se jeho onemocnění vyvíjí, jak má nastavenou léčbu atd. Možná by se totiž v některých obecných doporučeních mohlo zdát, že některé aktivity jsou pro určitého pacienta nevhodné, ale průběh léčby ukáže, že je již toto dovoleno. Na druhou stranu jsou určité aktivity, které jsou v některých případech nevhodné, a pacient by je měl se svým oftalmologem prodiskutovat.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, moje matka má glaukom a tvrdí, že jí kapky nepomáhají a že oslepne. Prý jediným možným řešením je operace a ta prý stojí 40.000,- na jedno oko a nehradí ho pojišťovna. Co je na tom pravdy, prosím, myslím si, že se o svůj stav nezajímá a toto formou se vymlouvá na řešení svého zdravotního stavu. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, většina antiglaukomových operací je hrazená pojišťovnou.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím o radu, čeho se má pacient se zeleným zákalem vyvarovat, aby nezhoršoval svůj stav. Může např. pracovat na zahrádce (předklánění), navštěvovat kino či divadlo apod.? A kde v Praze jsou, podle Vašeho názoru, největší odborníci na problematiku glaukomu? Mnohokrát děkuji za odpověď a zdravím Vás.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den,

u režimových opatření je nutné vědět jaký typ glaukomového onemocnění pacient má, od toho se dále odvíjí ev. úprava některých aktivit. Proto je dobré poradit se s Vaším očním lékařem, který Vás zná nejlépe a nejlépe Vám poradí.  Jinak obecně návštěva kina a divadla u glaukomových onemocnění nevadí, zahrádka s předkláněním je s určitým rizikem u angulárních glaukomů, ale zase záleží na tom, jak u pacienta choroba probíhá a jak je léčen. V Praze je mnoho glaukomových odborníků, jak v nemocnicích, tak jako ambulantní specialisté, zase je nutno podrobněji vědět, zda chcete spíše diagnostiku nebo operativu.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím, mohla byste se zmínit o rizikových faktorech zeleného zákalu, a který z nich je pokládán za nejvážnější. Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, děkuji za dotaz. Glaukom je skupina chorob, u kterých dochází k progresivnímu poškození zrakového nervu. Obecně se udává, že nejdůležitějším rizikovým faktorem vzniku glaukomu je vyšší NT. Je však důležité, o který typ glaukomu /o kterou skupinu/ se jedná. U dětských glaukomů - kongenitálního, infantilního a juvenilního - je hlavní příčinou opravdu vyšší nitrooční tlak, který je způsobený nesprávným nitroděložním vývoje v oblasti komorového úhlu a trabekulární síťoviny. U těchto typů glaukomů také zjišťujeme vyšší míru dědičnosti. U záchvatovitého, angulárního glaukomu, který se objevuje u predisponovaných očí, máme také jako nejdůležitější faktor poškození zrakového nervu vysoký nitrooční tlak. U nejčastějšího typu glaukomu, chronického glaukomu s otevřeným komorovým úhlem, u lidí nad 4O let věku jde při vzniku onemocnění o kombinaci rizikových faktorů. Jedním z nich je vyšší NT, ale dál to jsou věk, rodinná anamnesa, rasa, pohlaví, refrakce, tloušťka rohovky, výše krevního tlaku /hyper i hypotenze/, vaskulární dysregulace, vasospasmy, ateroskleróza, diabetes, celkové užívání některých léků. Při vzniku tohoto typu glaukomu jde většinou o spolupůsobení několika výše uvedených rizikových faktorů. Máme totiž i glaukomy s normální hodnotou NT - normotenzní glaukomy, tzn. že NT je opravdu pouze jeden z rizikových faktorů /i když důležitý/.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, delší dobu mám problémy s přechodem ze tmy na světlo. Dříve jsem to přikládal tomu, že jsem dělal noční směny, ale teď už 3 roky dělám akorát ranní a stále to trvá. Ráno vyjdu ven z domu, a i když slunce nijak extrémně nesvítí, musím mhouřit oči skoro až do zavření a trvá to snad 3 hodiny, než se oči přizpůsobí, je to, jako kdybych koukal přímo do slunce. Loni jsem to ještě řešil slunečními brýlemi, ale letos mám ten samý problém, i když sluneční brýle mám. V létě mám problém se dívat i do země, protože i odraz od země (chodníku) je pro mě opravdu bolestivý. Nemáte tušení, kde by mohl být problém, jde o něco závažného nebo mi chybí třeba jen nějaké vitamíny? Mám Crohnovu chorobu a na oční prohlídce jsem byl naposledy loni a nic moc mi k tomu neřekli, vyšetření dopadlo normálně. Dříve jsem míval často záněty a i dnes když jsem delší dobu u počítače (např. 4-5 hodin v kuse) mám dalších několik dní oči zarudlé a popraskané žilky a vidím rozmazaně. Děkuji předem za pomoc.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, světloplachost může způsobit zánět spojivek, rohovky, syndrom suchého oka, zánět sítnice, zvýšená funkce štítné žlázy, chronický únavový syndrom, nedostatek vitamínu B, hořčíku, ev. se může objevit u dalších celkových onemocněních. Někdy vznikne u lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Kromě toho může jít i o vrozený dědičný problém. Léčba světloplachosti se pak odvíjí od zjištěné příčiny, pokud se příčina nezjistí, můžeme potíže bohužel pouze zmírňovat. Zmírnění potíží je možné nošením slunečních brýlí, nejlépe s polarizačním filtrem + doplnit čepicí s kšiltem. Je lepší - pokud můžete - vyvarovat se vyššího jasu na elektro přístrojích /mobil,počítač,televize/, zkusit si nastavit jas na co nejnižší možnou úroveň. Dále zkusit aplikovat kapky typu umělých slz, které dostanete bez receptu v lékárně /nejlépe s UV filtrem /.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp