NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ ODPOVÍDALA VEDOUCÍ LÉKAŘKA STOMATOLOGICKÉ KLINIKY

Vedoucí lékařka Stomatologické kliniky doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc. odpovídala 20. června 2019 na online dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

 

OTÁZKA:

Dobrý den, paní doktorko, velmi ráda bych dětem pořídila elektrické zubní kartáčky, ale nemohu se rozhodnou, zda jsou pro zubní péči lepší či naopak. Zkrátka a dobře, zda si tím elektrickým kartáčkem ty děti zuby vyčistí správně nebo naopak v dětech budu budovat lenost při čištění zubů?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Na našem odd. dáváme přednost manuálním zubním kartáčkům z několika důvodů: dítě si čištěním zoubků cvičí jemnou motoriku, lépe vyčistí krčkové partie zubů a manuální zubní kartáček se snadno po opotřebování vymění. Elektrické zubní kartáčky jsou vhodné pro děti se špatnou motorikou a s různým závažným postižením. Elektrické zubní kartáčky také doporučujeme jako motivační, protože jejich používání je pro děti zábavné.

OTÁZKA:

Dobrý den, sedmiletému synovi vypadly před několika měsíci první přední zuby, nové však stále nerostou. Máme to nějak řešit?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Horní střední řezáky prořezávají dětem obvykle mezi 7. - 8. rokem věku, postranní horní řezáky okolo 8. roku. Doporučila bych Vám počkat ještě cca 6 měsíců a v případě, že horní střední řezáky nezačnou prořezávat, zhotovit intraorální rentgenový snímek.

OTÁZKA:

Naší dceři je 11 měsíců a ještě jí nerostou zoubky, máme mít starost?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji za dotaz. Dočasné zuby by měly začít prořezávat okolo 6. měsíce věku. V případě Vaší dcerky se již jedná o opožděné prořezávání zoubků, které v řadě případů je geneticky podmíněno. Zjistěte si, zda Vám (mamince a tatínkovi holčičky) začaly prořezávat první zuby správně či opožděně. Je možné, že Vaše holčička opožděné prořezávání zoubků zdědila. Pokud tomu tak není, je vhodné se poradit s dětským lékařem a zubním lékařem.

OTÁZKA:

Dobrý den, je 46 let, již 2 x jsem nosila rovnátka na horní patře, prvně v dětství sundavací a podruhé cca ve 28 letech fixní. Zuby se srovnaly, ale po letech opět došlo k posunu jedniček, takže to vypadá, ze jedna je větší než druhá. Mám smysl, abych se pokoušela ještě s tím něco udělat? Nebo mám cvičit úsměv bez ukazování zubů?? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, Váš dotaz se netýká tématu. Nejsem ortodontistka.

OTÁZKA:

Dobrý den, musí se dětem po každé sladkosti (hořká čokoláda) čistit zuby?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Děti by měly dostávat sladkosti zcela výjimečně a to po hlavním jídle, pak je vhodné zoubky vyčistit nebo alespoň vypláchnout dutinu ústní.

OTÁZKA:

Mají děti používat mezizubní kartáček? Jak často?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Mezizubní kartáčky doporučujeme dětem s rovnátky upevněnými na zuby, dětem po chirurgických výkonech v dutině ústní (v případě otevřených mezizubních prostorů) a zcela výjimečně i v jiných indikovaných případech. Když má dítě zdravé dásně, mezizubní prostory vyplněné zubní papilou, pak používání mezizubních kartáčků nepovažuji za vhodné. Dokonce v řadě případů se může poškodit dáseň.

OTÁZKA:

Musí se vždy při čištění zubů používat zubní pasta? Jaká je pro děti nejlepší?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Z hlediska prevence zubního kazu je při každém čištění zubů nutné používat zubní pastu s fluoridy. Pro děti do 6 let se doporučují zubní pasty s nižším obsahem fluoridů (500 ppm), u větších dětí je již možné používat pasty s vyšším obsahem fluoridů (1450 ppm).

OTÁZKA:

Smí děti používat ústní vodu?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Děti mohou používat dětskou ústní vodu, pokud nehrozí riziko, že ji budou polykat. Vhodná je ústní voda s obsahem fluoridů.

OTÁZKA:

Jaký je nejvhodnější kartáček na zuby pro děti, podle čeho vybírat a jak často měnit?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Zubní kartáčky by se měly vybírat vzhledem k věku dítěte. Obecně lze doporučit pro malé děti kartáčky s malou pracovní částí, s měkkými na konci zaoblenými vlákny. Měnit by se měly, pokud jeví známky opotřebování (vlákna jsou ohnutá). Kartáček by se měl také vyměnit po nemoci dítěte.

OTÁZKA:

Paní doktorko, měly by děti chodit na dentální hygienu? Od kolika let?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Na našem odd. doporučujeme děti na dentální hygienu, pokud zjistíme při preventivních prohlídkách opakovaný problém s dodržováním ústní hygieny. Obvykle se jedná o děti mladšího školního věku a starší. Mladší děti doporučujeme k dentální hygienistce výjimečně.

OTÁZKA:

Opravdu se musí čistit již od prvního zoubku?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Od prvního zoubku doporučujeme stírat povláčky večer před spaním. Jakmile prořežou první dočasné stoličky, je vhodné začít používat první dětský zubní kartáček.

OTÁZKA:

Syn 4,5 roku zuby si vyrazil a po té se začaly kazit .....má ADHD DYSFUNKCE DYSFAZE RECI K ZUBARI CHODIME. Ráda bych nějak opravila kaz pod narkózou ....můžete poradit, prosím?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Pravděpodobně se u Vašeho syna jedná o zkažené horní řezáky a ulomené klinické korunky. Takové postižení se obvykle již nedá vyřešit zhotovením výplní, ale postižené zoubky se musí odstranit. Poradit by Vám měl Váš praktický zubní lékař a případně Vašeho syna doporučit na pracoviště, kde mají s ošetřováním dětí s ADHD zkušenosti.

OTÁZKA:

Zubní kaz se přenáší slinami. Takže žádný dospělí by neměl dítě líbat na rty?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Zubní kaz se slinami nepřenáší. Slinami se přenáší baktérie, které se za určitých podmínek mohou na tvorbě zubního kazu podílet. Dospělí by děti na rty líbat neměli.

OTÁZKA:

Kdy jít poprvé s dítětem k zubaři?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. První návštěva dítěte v zubní ordinaci je vhodná okolo 1 roku věku. První narozeniny - první návštěva v ordinaci zubního lékaře.

OTÁZKA:

Dobrý den, paní doktorko. Je pravda, že se plánuje použití rajského plynu při ošetření dětí?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Rajský plyn se používá při ošetřování nespolupracujících dětí již dlouhou dobu. Česká stomatologická komora v současné době jedná se zdravotními pojišťovnami o proplácení ošetření dětí za pomoci rajského plynu od příštího roku.

OTÁZKA:

Paní docentko, od kolika let by si měly děti pravidelně čistit zuby?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Začít s čištěním by se mělo, jakmile začnou prořezávat dočasné zoubky (cca od 6. měsíce). Zpočátku stačí otírat zoubky např. vlhkou gázou večer před spaním, po prořezání prvních stoliček je vhodné začít používat dětský zubní kartáček ráno a večer. Pravidelný režim je u dětí velice důležitý pro vytvoření návyku.

OTÁZKA:

Jaký je Váš názor na nošení tzv. rovnátek? A dále pak Váš názor na bělení zubů?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz, i když je mimo můj obor. Nošení rovnátek samozřejmě doporučuji. Bělení zubů se u dětí provádí zcela výjimečně.

OTÁZKA:

V jaké periodě by měli rodiče s dětmi navštěvovat svého zubního lékaře?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Obvykle stačí preventivní prohlídky v zubní ordinaci jedenkrát za půl roku.

OTÁZKA:

Co je podle Vás nejdůležitější v prenatálním období dělat pro to, aby mělo pak dítě chrup v pořádku?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za zajímavý dotaz. V prenatálním období je pro zdravý vývoj chrupu očekávaného děťátka důležitá vyvážená strava s dostatkem minerálů, vitaminů, stopových prvků a zdravá dutina ústní u těhotné ženy, Během těhotenství je důležité navštívit zubního lékaře, nechat si ošetřit zubní kazy a dodržovat výbornou ústní hygienu, aby se předešlo zánětům dásní. Pokud má těhotná žena zanedbanou dutinu ústní, tzn. neošetřené zubní kazy, rozpadlé zuby a zánět dásní, nelze vyloučit negativní dopad na těhotenství a vznik rizika předčasného porodu.

OTÁZKA:

Každé dítě má strach z lékaře a zubního pak obzvláště. Jak má rodič správně připravit své dítě na návštěvu u zubního lékaře a by pak s ním spolupracovalo?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. U dětí je velice důležité, aby začaly chodit pravidelně do zubní ordinace od 1. roku věku a postupně si na ordinaci, lékaře a na vyšetření dutiny ústní zvykaly. Když budete takto postupovat a budete se starat o chrup Vašeho dítěte, pak by Vaše dítě nemělo mít zubní kazy, a tudíž nebude potřebovat ošetření, bude se pouze vyšetřovat. Když už je u dítěte nutný nějaký zákrok v dutině ústní, pak v žádném případě dítě nestrašte, nechte na lékaři, aby dítěti vše vysvětlil a nepřenášejte své obavy na dítě. Každé dítě je zcela jiné, proto Vám mohu odpovědět pouze obecně.

OTÁZKA:

Jakou zubní náhradu byste doporučila pro malé dítě, které po nehodě přišlo o své zuby?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za zajímavý dotaz. Zubní náhrady je obvykle možné zhotovit dětem od 3 let věku. Podmínkou je, aby si dítě nechalo udělat otisky chrupu. U malých dětí se zhotovují pouze jednoduché snímatelné náhrady. Děti si ve většině případů na tyto náhrady dobře zvyknou.

OTÁZKA:

Vážená paní docentko, jak hodnotíte v Plzni stomatologickou péči, pohotovostní dostupnost a kvalitu zubních lékařů?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Necítím se být kompetentní hodnotit kvalitu zubních lékařů a stomatologickou péči. Domnívám se, že v Plzni a okolí je zubních lékařů dostatek. Zubní pohotovost je v Plzni také zajištěna a v mnoha případech i zneužívána pacienty, kteří se nenechají ošetřit v běžné pracovní době nebo navštěvují pouze pohotovosti.

OTÁZKA:

Jakou zubní pastu a tvrdost kartáčku doporučujete?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Zubní pasty doporučujeme s obsahem fluoridů. Pro děti do 6ti let s nižším obsahem (500 ppm), pro starší děti s obsahem fluoridu 1450 ppm. Kartáček pro malé děti by měl být měkký, pro děti školního věku i střední tvrdosti. Velmi měkké zubní kartáčky pro starší děti nejsou vhodné, protože děti si s nimi zuby dobře nevyčistí.

OTÁZKA:

Zajímal by mě Váš názor na extrakci zubů, jako konečné řešení?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Pravděpodobně Vás zajímají extrakce dočasných zubů. Dočasné zuby je nutné extrahovat, pokud způsobují zánětlivé komplikace, mají destruované klinické korunky, infikovanou zubní dřeň, jsou příčinou bolestí. V některých případech se dočasné zuby extrahují i tzv. z ortodontických důvodů, aby se předešlo nepravidelnostem chrupu nebo se tyto nepravidelnosti upravily.

OTÁZKA:

Jak hodnotíte doporučované žvýkání žvýkaček pro čištění zubů?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, děkuji Vám za zajímavý dotaz. Žvýkačky doporučujeme starším dětem po jídle, mají podporovat tvorbu slin a tím i odplavování cukrů z dutiny ústní. Zubní kartáček a pastu však nenahradí.

 

Zdroj: www.plzenskydenik.cz ze dne 20.6.2019