CO VÁS ZAJÍMALO? HPV VIRY - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma HPV viry do online poradny FN Plzeň, odpovídal zástupce přednosty pro výchovu a vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.

Lidských papilomavirů (HPV) je známo přes 150 typů. Některé z nich mohou za určitých okolností nastartovat proces karcinogeneze, tedy přeměny původně zdravých buněk na buňky nádorové.

 

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné ještě očkovat, když mi lékař sdělil, že musím urychleně na konizaci děložního čípku z důvodu před rakovinového stavu děložního čípku?

ODPOVĚĎ:    

Nutné to není, ale možné to je. Možné je i očkovat po provedení zákroku.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala je mi 35 let, jaké typy očkování proti HPV u mě připadají v úvahu?

ODPOVĚĎ:    

Na trhu jsou dostupné 3 vakcíny - bivalentní (2 typy viru - 16,18) - Cervarix, tetravalentní (16,18 + benigní typy 6 a 11) - Silgard a nonavalentní (celkem 9 typů viru) - Gardasil 9. Ve Vašem případě si očkování hradíte sama, jedná se o 3 dávky a cena závisí na druhu, nejlevnější je vakcína bivalentní.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, před nedávnem jsem prodělala konizaci děložního čípku. Chtěla bych se zeptat, zda mě může můj partner opětovně nakazit virem HPV a zda je vhodné očkování děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Opětovná nákaza je možná v současné době se doporučuje očkování i po konizaci čípku.

 

OTÁZKA:        

Dobrý den, co jsou HPV viry (obecně), a jaké formy přenosu jsou doposud známy. Jaké škody mohou napáchat na lidském těle (rakovina, pohlavní nemoci). Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Toto je otázka na celou knihu. Ve zkratce - DNA viry, přes 150 typů, napadají především anogenitální (zevní rodidla, pochva, čípek, konečník - obdobně u mužů) a orofaciální oblast - ústní dutina hrtan. Způsobují buďto nic, nebo benigní onemocnění - papilomy, genit. bradavice (kondylomata) nebo rakovinu daných orgánů (jen některé typy). Přenos v drtivé většině intimním kontaktem - pohl. stykem.

 

OTÁZKA:        

Dobry den,

je mi 22 let, včera jsem byla na vyšetření u gynekologa. V únoru jsem měla problémy s krvácením mimo cyklus, doktor navrhl konizaci, nicméně krvácení přestalo a zákrok se neprovedl. Za 3 měsíce, tzn. včera na kontrole jsem podstoupila vyšetření na HPV. Na děložním čípku mám menší změny, a kontrolu mám vždy 2x za rok.

Vím, že moc informací jsem neposkytla, spíš se chci zeptat obecně. V případě, že by se HPV objevil, je nutné to nějak řešit? Lékař mi říkal, že do 30 let si ve většině případů tělo poradí s  virem samo. Proto nerozumím, proč mi tedy toto vyšetření dělal.

A ještě by mě zajímala konizace - podle lékaře mám malé změny na čípku, chápu to dobře, že konizace se provádí u větších a závažnějších změn? Děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den, je pravdou, že velká většina HPV infekcí u mladších žen je dočasná a imunitní systém je zlikviduje sám. Rutinně HPV test do 30 let neprovádíme, samotná jeho pozitivita je informací, která většinou nerozhoduje. Co konkrétně vedlo u Vás k provedení testu, nevím. Z daného není přesně jasné, jaká vy jste změny na čípku měla, zákrok se dělá u "větších" změn, indikace se zvažuje případ od případu.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp