TÉMA PÉČE O KŮŽI V LÉTĚ V ON-LINE ROZHOVORU DENÍKU ODPOVÍDAL NA OTÁZKY PŘEDNOSTA DERMATOVENEROLOGICKÉ KLINIKY

Přednosta Dermatovenerologické kliniky prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc. odpovídal na dotazy čtenářů Deníku.cz.

DOTAZ: Dcera trpí atopickým ekzémem, před létem se jí vždy stav zhorší. Jak s takovým problémem bojovat? Zatím zabírá jen pobyt v mořské vodě, vše ostatní příliš ne

ODPOVĚĎ: Atopický ekzém je často závažné onemocnění, zvláště u dětí. Vyžaduje dlouhodobou spolupráci pacienta (dítěte), rodičů a ošetřujícího lékaře, aby se pokud je to vůbec možné vše zvládlo. Mohu vám touto cestou jen nabídnout vyšetření na naší klinice, kde máme specializovanou ambulanci pro dětské pacienty, a vše byste probrali s naším lékařem.

DOTAZ: Dobrý den, mám citlivou pleť a při opalování se rychle spálím (mám výrazná znaménka), můžete mi poradit, co se s tím dá dělat?

ODPOVĚĎ: Pokud máte četná znaménka, doporučuji alespoň 1x vyšetření dermatologem, kvůli již zmiňovanému melanomu. Čili odkazuji na některé z předchozích otázek a odpovědí.

DOTAZ: Dobrý den. Jak je to s ochranným faktorem u opalovacích krémů? Znamená vyšší číslo lepší (vyšší) ochranu nebo delší čas působení (ochrany)? Má význam pro lidi světlého typu pleti kupovat vyšší faktory nebo stačí nižší faktor a častěji se namazat? Proč mají dětské krémy tak vysoké faktory, zatímco pro dospělé se dají koupit i nízká čísla?

ODPOVĚĎ: Ochranný faktor udává, kolikrát déle lze vystavit kůži ošetřenou ochranným prostředkem na slunci, aniž dojde ke vzniku zarudnutí (spálení). Aplikovat se musí dostatečné množství, na tělo dospělého až 30 g aspoň půl hodiny před opalováním. Podle potřeby případně opakovat, zvláště při koupání. Čím je číslo SPF vyšší, tím je ochrana lepší, minimálně by mělo být 15. U dětí by se ochrana kůže měla stát denní rutinou, a to při všech venkovních činnostech (polovinu celoživotní expozice UV záření jsme dostali v dětském věku, tj. do 18 let !!).

Více: https://plzensky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-ptejte-se-dermatologa-fn-plzen-karla-pizingera-na-peci-o-kuzi-v-lete-20200625.html