Očkování je stále nejúčinnější prevencí

Tématem on-line rozhovoru Deníku byla ve čtvrtek 6.8.2020 infekční onemocnění. Na dotazy čtenářů odpovídala MUDr. Jana Váchalová, primářka Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň.

DOTAZ: Dobrý den, již třetí den mě trápí průjem, první dva dny to bylo jen ráno a večer, nyní už častěji. Mám také hodně nafouknuté břicho a jsem celkově unavená. Mám navštívit lékaře, či ještě pár dní počkat a užívat nějaké léky či držet nějakou dietu?

ODPOVĚĎ: Tento průběh je v případě průjmového onemocnění normální. Pokud se jedná o infekční průjem (bakteriální nebo virový) je nepřirozenější a nejrychlejší vyloučení infekce právě stolicí. Proto průjem nezastavujeme, důležité je doplňovat tekutiny a dodržovat dietu. Při nadýmání doporučujeme léky k odstranění zažívacích obtíží a při křečích v břiše analgetika. V rekonvalescenci jsou vhodná probiotika. Důvod návštěvy lékaře jsou vysoké teploty, bolesti břicha, zvracení, větší ztráty tekutin a minerálů stolicí (četné stolice, víc jak 10x za den), nebo snížené močení, což signalizuje dehydrataci.

DOTAZ: Paní doktorko, je možné, aby pásovým oparem onemocnělo i dítě? Nebo postihuje jen dospělé?

ODPOVĚĎ: Pásovým oparem může onemocnět i dítě, podmínkou je, že prodělalo plané neštovice. Vir planých neštovic po prodělané infekci navždy zůstává v těle – v nervových gangliích u páteře, a v případě oslabení organismu se může podél periferních nervů dostat do kůže, kde způsobí v „pásu„ typickou bolestivou vyrážku . V případě, že by se pásový opar vracel častěji, je nutné provést imunologické vyšetření, popřípadě pátrat po jiném problému v těle.

DOTAZ: Jaká je pravděpodobnost infekčního onemocnění i když je dítě očkované?

ODPOVĚĎ: Očkování je nejúčinnější prevencí infekčních chorob. Počet dávek základního schématu a přeočkování je u jednotlivých vakcín naplánováno tak, aby ochrana byla spolehlivá a dítě neonemocnělo. ČR se opravdu může pochlubit precizně vyrobeným očkovacím kalendářem, který je upravován dle vývoje epidemiologické situace. U primárně zdravého dítěte je pravděpodobnost onemocnění infekční chorobou, proti které bylo dítě očkováno velice nízká a pokud by náhodou onemocnělo bude průběh mírný. U dětí oslabených tzv. rizikových, kde navíc očekáváme těžší průběh infekcí a očkování by je nemuselo spolehlivě ochránit, nebo některé vakcíny nemůžeme podat, je nutné vypracovat individuální očkovací plán. Zde je nutná mezioborová spolupráce, aby benefit byl co nejvyšší. Tomu se teď chceme věnovat v našem očkovacím centru.

DOTAZ: Slyšel jsem, že očkování proti planým neštovicích nefunguje.  Je to pravda?

ODPOVĚĎ: Očkování proti planým neštovicím je spolehlivé, ale musí být podány 2 dávky. Bohužel stále ještě není jasné, jak dlouho po dokončení očkování zůstává dostatek protilátek, který zcela zabrání onemocnění, ale předpokládáme, že víc jak 10 let. V případě očkování proti varicele v dětství by asi bylo u rizikových pacientů a žen při plánování gravidity vhodné protilátky zkontrolovat.

Zdroj: Plzeňský deník