PSYCHIATRICKOU ČI PSYCHOLOGICKOU PÉČI POTŘEBUJE STÁLE VÍCE LIDÍ

Tématem on-line rozhovoru Deníku byla psychiatrie 21. století. Na otázky čtenářům odpovídal 3. září doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D., přednosta Psychiatrické kliniky FN Plzeň.

DOTAZ: Dobrý den, existuje nějaká prevence dědičných psychických onemocnění?

ODPOVĚĎ: Dám Vám názorný příklad. Pokud Váš rodič nebo Váš vlastní sourozenec trpí nemoci zvanou schizofrenie, je pravděpodobnost, že onemocníte asi desetkrát vyšší než je u běžné populace, takže se z 1 % dostanete na 10 %. Pokud touto nemocí trpí Vaše jednovaječné dvojče, se kterým sdílíte kompletní genetickou informaci, je pravděpodobnost, že onemocníte 50%. Z tohoto případu vidíte, že faktory prostředí mohou hrát velmi silnou roli. Zde 50%. Nejdůležitější je životní styl a z něj právě zneužívání návykových látek. V ČR pervitinu a také marihuany. Právě drogy mohou rozhodnout o tom, zda onemocníte či ne, nebo zda budete jen jednou či dvakrát hospitalizován nebo skončíte jako chronicky psychiatricky nemocný. Další vlivy prostředí spočívají v dodržování denního rytmu, především rytmu spánku a bdění, vlivu světla a aerobní aktivity. Toto vše se také snažíme zde během léčby upravit.

DOTAZ: Určitě máte k dispozici statistiky – jsou na psychiatrická onemocnění náchylnější muži nebo ženy?

ODPOVĚĎ: Obecně řečeno ženy trpí dvakrát až třikrát častěji depresemi a úzkostmi a muži jsou zase třikrát častěji závislí na alkoholu a dvakrát častěji na drogách. Jsem rád, že naše postgraduální studentka Mgr. Karolina Mladá se podílela na nejnovější studii výskytu psychiatrických poruch během Koronakrize a spolu s vědci z Národního ústavu duševního zdraví pod vedením Dr. Winklera zjistili, že došlo asi k trojnásobnému nárůstu sebevražedných myšlenek a dvoj až trojnásobnému nárůstu depresí a úzkostí. Jedná se ale o předběžná data a rozdíly mezi pohlavími ještě nejsou zpracovány.

DOTAZ: Pane doktore, jaké jsou v psychiatrii typy léčby? Jaký preferujete vy osobně?

ODPOVĚĎ: Obecně farmakoterapie a psychoterapie a pak další podpůrné terapie typu ergoterapie a muzikoterapie. Vhodná je vždy kombinace těchto terapií, ale záleží na načasování, v akutních stavech má určitě větší význam farmakoterapie.

DOTAZ: Jsou nějaké novinky v léčbě depresí?

ODPOVĚĎ: Stále větší důraz klademe na zdravý životní styl, sportujeme, jíme zdravěji a snažíme se o pobyt na čerstvém vzduchu. Samozřejmě jsou tu i nová antidepresiva a nové psychoterapeutické směry, o kterých budeme na podzim hovořit na našich přednáškách, které jsou otevřené i pro veřejnost, jejich seznam bude koncem září na webových stránkách PK. Mohu zmínit, že při první přednášce se budeme věnovat psychologickým aspektům katastrof a epidemií. O dva týdny později se podíváme do mysli sebevražedného atentátníka. Zájemci mohou na přednášky lékařské psychologie a etiky dorazit do Biomedicínského centra v aleji Svobody. Přednášek bude do konce roku šest a konají se od 2. října vždy jednou za dva týdny v pátek v čase od 11:45 do půl druhé.

Zdroj: Plzeňský deník