ZAJÍMALO VÁS - ROBOTICKÁ MEDICÍNA

Tématem on-line rozhovoru deníku.cz byla Robotická medicína. Na dotazy čtenářů odpovídal přednosta Urologické kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.

DOTAZ:Dobrý den pane profesore, jak jste se cítil při své úplně první robotické operaci?

Děkuji.

ODPOVĚĎ: Své první robotické operace jsem dělal v Masarykově nemocnici Ústí nad Labem pod vedením prim. MUDr. Jana Schramla, PhD., zkušeného robotického chirurga. Dojížděl jsem tam rok. Takže jsem se v Ústí cítil skvěle. Radil mi, jak co provést, obtížnější fáze operace udělal za mě. Žádný stres. A tudíž na první operce v Plzni byl již proškolen a nebylo to nic zásadně nového. Samozřejmě se v Ústí vyškolil i celý tým - zejména asistující lékaři a sálové sestřičky. Bez nich by to logicky nešlo.

DOTAZ: Dobrý den, jaké výhody má robotická operace oproti té klasické? Je méně riziková?

ODPOVĚĎ: Už laparoskopie oproti otevřeným operacím měla řadu výhod. Lepší přehled pro operatéra, dokonalé zobrazení, vyhnutí se velké jizvě na břiše, lepší a rychlejší pooperační rekonvalescence atd. Robot přidává další kvalitu. Rozdíl lze srovnat s auty. Stará Škoda Felicia či Octavia první generace vs. nová Octavie 4.gnerae či dokonce Superb se silným motorem, klimatizací, automatickou převodovkou, různými asistenčními systémy atd. Na nákup stačí i staré auto, tak jako na jednoduché operace. Pro dlouhé cesty..., tedy složité operace je jistě volba jasná. A dobrý řidič, tedy i zkušený operatér, je schopen řadu nevýhod starého systému komentovat, ale když se spojí dobrý řidič a dobré auto... Ale zpět k robotu. Do těla se zavedou jakési malé ručičky oproti laparoskopickým nástrojům mnohem šikovnější. Dostanou se všude, i za roh. Dokonale drží tkáně, neunaví se. Eliminuje třes rukou. Operatér ovládá 4 nástroje, šetří se jeden asistující lékař. Mimochodem spektrum nástrojů je velmi široké. Součástí dodání systému je systematické vzdělávání - trenažér, operace na zvířecím modelu, operace s proktorem (u prvních operací je přítomen zkušený robotický chirurg z jiného pracoviště). Návštěva špičkových pracovišť. Operace jsou standardizované. A nezanedbatelná výhoda. Operatér sedí pohodlně u konzole, odpadají strnulé nefyziologické polohy a šetří se pohybový aparát operatéra.

DOTAZ: Dobrý den. Zkrátí robotická operace rekonvalescenci pacienta? Nebo dobu operace? Jaké jsou výhody z pohledu pacienta?

ODPOVĚĎ: Jak jsme psal v dřívějších dotazech. Rekonvalescence by měla být podobná jako u laparoskopie, doba operace též. Hlavní výhoda je ve větší přesnosti operace, což se odráží v onkologických a funkčních výsledcích operací. Doufáme i v nižší výskyt komplikací, což u těch, kteří se díky robotu komplikacím vyhnou v důsledku znamená zkrácení rekonvalescence.

DOTAZ: Dobrý den. Mají robotické operace nějaká jiná nebo specifická rizika oproti běžným operacím?

ODPOVĚĎ: Nic zásadního. Jen je třeba dávat bedlivý pozor, aby operující mající k dispozici kameru a 3 nástroje, aby jedním z nástrojů nezpůsobil nějaké poškození v dutině břišní. Ale sytém sám upozorňuje operatéra, když nemá třetí nástroj pod kontrolou, např. mimo zorné pole.

Zdroj: Plzeňský deník