CO VÁS ZAJÍMALO? STAŘECKÁ DEMENCE – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Stařecká demence do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Neurologické kliniky FN Plzeň MUDr. Zdeňka Roubalová.

Demence je získaná porucha paměti, myšlení a úsudku znemožňující vykonávání běžných činností. Postihuje zhruba 5% lidí nad 65 let a přes 30% lidí ve věkové skupině 80-90 let, proto název stařecká demence. Příčinou více než poloviny všech případů je Alzheimerova nemoc. Jde o chronické neurodegenerativní onemocnění mozku způsobující úbytek neuronů. Jejími rizikovými faktory jsou věk, výskyt v rodině, ženské pohlaví, stavy po iktu a infarktu myokardu, vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese, nedostatek pohybu, nedostatek duševní činnosti, opakovaná traumata.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, jaká vyšetření se provádí při podezření na stařeckou demenci?

ODPOVĚĎ:

Při podezření na stařeckou demenci se provádí komplexní vyšetření - podrobnější rozbor krve včetně stanovení hladiny hormonů štítné žlázy, hladiny vitaminu B12 a kyseliny listové, zobrazovací vyšetření mozku počítačovou tomografií nebo magnetickou rezonancí a neuropsychologické testy.

OTÁZKA:

Dobrý den, jak mám správně komunikovat s babičkou, u které propuká demence? Poradíte mi?

ODPOVĚĎ:

Pro pacienty s demencí je často obtížné se dorozumět a být pochopen, mají často potíže porozumět smyslu řečeného, ale jsou velmi citliví na to, jak se to říká. Snažte se vždy komunikovat vlídným a klidným tónem, nespěchejte. Volte raději oznamovací než tázací způsob komunikace - např. místo abyste se ptali: "Chceš se jít vykoupat?", oznamte: " Koupel máš připravenou, tady je ručník". Rozptylujte pozornost nemocného, vyhýbejte se diskusi o realitě.

OTÁZKA:

Dobrý den, je stařecká demence dědičné onemocnění? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Jedná se ve většině případů o sporadické onemocnění, jen výjimečně je Alzheimerova nemoc podmíněna geneticky. Ale v rodinách, kde se vyskytuje, je její pravděpodobnost větší. Pokud se v rodině vyskytuje u více jejích členů, jedná se většinou o nejbližší příbuzné (rodiče, sestra, bratr). Je tedy možné, že určitá genetická dispozice zde roli hraje.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp