CO VÁS ZAJÍMALO? OSTEOPORÓZA – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

CO VÁS ZAJÍMALO? OSTEOPORÓZA – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Osteoporóza do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař 2. interní kliniky doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Pane doktore, prosím existuje nějaká statistika, zda toto onemocnění je rozšířené v Plzeňském kraji více než v některých jiných krajích a jaké rizikové faktory toto onemocnění má? Děkuji a přeji hezký den

ODPOVĚĎ:

V Plzeňském kraji máme asi největší proměřenost obyvatel z hlediska osteoporózy, protože jsme byli 3.centrem po Praze a Brně, které zahájilo provoz v roce 1995. Mezikrajové srovnání ale neexistuje.

OTÁZKA:

Dobrý den, jak se osteoporóza léčí? A dá se vůbec vyléčit?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, to je poměrně komplexní a široká otázka, osteoporóza vzniká nerovnováhou mezi odbouráváním a novotvorbou kosti. Obecně jsou faktory, které můžeme korigovat jako příjem vápníku nebo vitaminu D. Tuto nerovnováhu můžeme vyrovnat tím, že utlumíme odbourávání kosti, nebo naopak podpoříme její novotvorbu. To jsou důvody, proč neprovádíme pouhé měření obsahu kostního minerálu, ale i měříme zástupné ukazatele kostní novotvorby a odbourávání, snažíme se najít i sekundární příčiny a podle výsledků pak volíme léčbu.

OTÁZKA:

Můžou léky na ředění krve, které jsou užívané dlouhodobě způsobit řídnutí kostí? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ano antikoagulantia, která blokují syntézu vitaminu K, inhibuj, resp. snižují rovněž tvorbu proteinů tvořených v kosti. Tento vedlejší nežádoucí efekt se ale projeví až po mnoha letech léčby, ohledně nových léků používaných pro prevenci zatím není dostatek dat o jejich vlivu na kost.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp