CO VÁS ZAJÍMALO? RAKOVINA PROSTATY A VARLAT

CO VÁS ZAJÍMALO? RAKOVINA PROSTATY A VARLAT

 

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Rakovina prostaty a varlat do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Urologické kliniky MUDr. Hana Sedláčková.

 

Rakovina prostaty je zhoubný nádor, který je v České republice druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u můžu. U mladších ročníků se nejčastěji diagnostikována rakovina varlat. Pravidelné vyšetření zachytí nemoc včas a lze ji dobře léčit.

 

 

 

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

 

OTÁZKA:

 

Paní doktorko, prosím, mohla byste podrobněji popsat samovyšetření. Jak často si jej dělat? Jak postupovat, co při něm sledovat a jaké z toho udělat závěry (co je normální a co už je na upozornění svému urologovi). Děkuji

 

ODPOVĚĎ:

 

Dobrý den, samovyšetření hraje důležitou roli ve včasném záchytu rakoviny varlat. Muži by si měli varlata vyšetřovat 1x za měsíc. Vyšetření se provádí u každého varlete samostatně oběma rukama, kdy palce dáte na přední stranu varlete a ukazováky a prostředníky ze zadní strany varlete a budete postupovat odshora dolů, všímáme si zvětšení, nerovností, přítomností bulek nebo jakékoliv odchylky, která dříve přítomna nebyla. Moc hezky je toto samovyšetření popsáno na stránkách loono.cz, kde je i instruktážní video. Samovyšetření prostaty se neprovádí.

 

 

 

OTÁZKA:

 

Dobrý den, jaká léčba se podstupuje, pokud se zjistí rakovina varlat? Je vždy nezbytná operace? Děkuji

 

ODPOVĚĎ:

 

Dobrý den, pokud je prokázán tumor - rakovina varlete, léčbou by vždy měla být operace, to znamená - odstranění varlete, k určení přesného typu rakoviny varlete a dále je většinou po operaci podávána ještě chemoterapie.

 

 

 

OTÁZKA:

 

Dobrý den, prosím můžete uvést jaké potravinové doplňky, léčivé přípravky nebo způsob stravování mohou působit preventivně proti rakovině prostaty a varlat? Může zbytnění prostaty přispívat k vyššímu riziku získání rakoviny prostaty? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. 

 

ODPOVĚĎ:

 

Dobrý den, v současné době nejsou žádné potraviny, potravinové doplňky nebo léky, které by ochránili muže před vznikem rakoviny prostaty nebo varlat. Všeobecně se doporučuje zdravý životní styl, pestrá a vyvážená strava, dostatek pohybu, nekouřit, pravidelný sexuální styk. Důležité je také samovyšetření varlat 1x za měsíc. Zbytnění neboli hyperplazie prostaty není jasným rizikovým faktorem ke vzniku rakoviny prostaty.

 

 

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp