ZAJÍMALO VÁS - FAKULTNÍ NEMOCNICE PLZEŇ V COVIDOVÉ DOBĚ

Na otázky čtenářů deníku.cz odpovídal ředitel Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. Tématem  on – line rozhovoru byla Fakultní nemocnice v covidové době.

DOTAZ: Podle ředitele FN Motol je omezení další péče kvůli kovidu mnohdy zbytečná a lékaři na některých odděleních nemají co na práci. Nepřijdou vám některé omezení např. operační péče také zbytečná. A jsou i ve FN Plzeň kvůli tomu lékaři, kteří zoufale vyhlížejí pacienty jindy plných čekáren?

ODPOVĚĎ: FN Plzeň omezila plánovanou a odložitelnou péči v rozsahu, který nepoškodí pacienty. Lékaři a sestry jsou zapojeni do péče o pacienty na jiných odděleních a celá nemocnice funguje na špičkové úrovni za což všem děkuji.

DOTAZ: Jak reagujete na lidi, kteří covid považují za výmysl? Hádáte se? Nebo už jste někoho pozval, ať se přihlásí jako dobrovolník a přesvědčí se na vlastní oči? Jak to dopadlo?

ODPOVĚĎ: V každé době a situaci se najdou lidé, kteří nevěří ... koneckonců i v knize knih byl jeden "Tomáš". Diskuzi se většinou nebráním, ale v současné době to považuji za zbytečné mrhání silou a energií.

DOTAZ: Kolik pacientů je u vás hospitalizováno a kolik se jich již vyléčilo?

ODPOVĚĎ: Od 1.9.2020 jsme hospitalizovali 735 covid pozitivních pacientů. Aktuálně je hospitalizováno 158 nemocných a vyléčeno je 447 lidí. Bohužel, zemřelo 130 pacientů.

DOTAZ: Ráda bych pomohla jako dobrovolnice v současné situaci. Přijímáte dobrovolníky? Kde a jak se můžu přihlásit?

ODPOVĚĎ: Děkuji za Vaší nabídku, moc si toho vážím. Zájemci mohou na e-mailovou adresu socialnisluzby@plzen.eu zaslat své jméno a telefon, na kterém jsou k zastižení, do předmětu zprávy napsat oblast, kterou preferují: buď Pečovatel sociální služby nebo Pomocník FN Plzeň. Doplnit mohou případně i svůj profesní obor, dosavadní pracovní zkušenosti a datum, od kdy by byli k dispozici. Došlé e-maily budou zařazeny do databáze a jakmile bude potřeba obsadit vhodnou pozici pomocníkem, budou dotyční kontaktováni buď z nemocnice nebo ze sociálního zařízení podle toho, jakou oblast si zvolili. Výzvu pro dobrovolníky ze všech oblastí pomoci, a to včetně lékařů, zdravotníků i například studentů zdravotnických oborů, v uplynulých dnech zveřejnil také Plzeňský kraj. Lidé mohou reagovat prostřednictvím webu Plzeňského kraje www.plzensky-kraj.cz/.

DOTAZ: Plánujete zapojení pomoci armády ve vaší nemocnici?

ODPOVĚĎ: Neplánujeme a naopak příslušníky armády jsme doporučili k využití v krajských nemocnicích.

DOTAZ: Jak se změnil chod FN Plzeň v současné době s Covid-19?

ODPOVĚĎ: Chod FN Plzeň se změnil zcela zásadně. Nemocnice má kontrolované a omezené vstupy, odložené plánované a odložitelné výkony. Celý pavilon Interního oddělení na Borech je převeden do režimu COVID včetně nově vytvořeného Urgentního interního příjmu. Týmy jsou složené ze zdravotníků celé nemocnice a musím poděkovat za špičkově fungující spolupráci. Zároveň chci poděkovat i ostatním zaměstnancům FN, protože útvary, které zajišťují provoz fungují velmi dobře.

Více na https://plzensky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-rozhovor-s-reditelem-fakultni-nemocnice-plzen-v-covidove-dobe-20201109.html