CO VÁS ZAJÍMALO? DĚTSKÁ OBEZITA

CO VÁS ZAJÍMALO? DĚTSKÁ OBEZITA

 

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Dětská obezita do online poradny FN Plzeň, odpovídalavedoucí lékařka obezitologické ordinace Dětské kliniky MUDr. Petra Paterová.

 

Více než pětina dětí mezi 11 a 15 rokem trpí nadváhou až obezitou. Za jejím vznikem převážně stojí málo pohybu a špatné stravovací návyky. U dětí má obezita za následek často nejen fyzické zdravotní problémy, ale i psychické.

 

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

 

OTÁZKA: Paní doktorko, jestliže obezita u dospělého je rizikovým faktorem pro řadu nemocích (prý i pro Covid-19) lze toto pozorovat i u dětí? V jakých letech je pak větší pravděpodobnost, že déle trvající obezita dítěte (myslím tím, že se mu třeba přemístěním od rodiny a nebo jiným zásahem do svého životního stylu nepodaří z toho "vyrůst") způsobí třeba vysoký krevní tlak nebo cukrovku? Děkuji

 

ODPOVĚĎ: Samozřejmě, i u dětí se bohužel setkáváme s metabolickými komplikacemi, které obezitu mohou doprovázet. Vysoký či hraniční krevní tlak se vyskytuje velice často, děti se musí kontrolovat a řada z nich v adolescentním věku dospěje k antihypertenzní terapii. Stejně tak máme i děti, které mají rozvoj cukrovky 2. typu (13 let a výše). A ano, obezita je i rizikem pro těžší průběh infekci Covid-19.

 

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, prosím, existují čísla, která dokáží rozlišit, zda obezita u dítěte je dědičná (z kolika asi procent?) a kolik procent tam bude mít vliv stravování dítěte v rodině do určitého věku? Je rozdíl v tom, jaký rodič je obézní, tj. zda holčičky to spíše dědí po matce a chlapci po otci? Děkuji

 

ODPOVĚĎ: Dobrý den, genetika se na rozvoji obezity podílí cca v 60-80%. Je dokázaný jednoznačný vliv obezity rodičů na rozvoj obezity u dětí. Pokud je jeden z rodičů obézní, dítě má větší predispozice se také do obezity dostat. Dědičnost podle pohlaví není specifikována.

 

OTÁZKA: Dobrý den, dcerka a obr chuť k jídlu. Měří 128 cm a váží 33 kg. Jíme zdravě a hýbeme se, ale ona si chce furt přidávat. Prosím, jaké množství má sníst a jak ji to vysvětlit? Děkuju

 

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nepíšete, kolik je dceři let. Každopádně, důležité je jíst pravidelně včetně svačin tak, aby nevznikaly mezi jídly velké pauzy. Pokud má dcera potřebu jíst mezi jídly, dejte jí zeleninu. Typizované jídelníčky vzhledem k věku lze najít např. na stránkách www. vyzivadeti.cz, kde najdete komplexnější odpověď na vaši otázku.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp

 

Zdroj: https://images.google.com/?gws_rd=ssl