KOSTNÍ DŘEŇ DAROVAL 800. DÁRCE

KOSTNÍ DŘEŇ DAROVAL 800. DÁRCE

Český národní registr dárců dřeně oslavil 3. prosince 2020 výjimečný den – odběr kostní dřeně podstoupil 800. dárce. Hrdinou pro nemocného pacienta se stal šestačtyřicetiletý Dušan Fajt z Orlických hor, který odběr podstoupil ve FN Plzeňpomocí takzvané separace z krve.

„Pro „mého“ pacienta to prý bylo lepší. Samotná separace nebolela, v podstatě ležíte a čekáte, až si přístroj vezme z krve to, co potřebuje. Celá procedura je jen nepohodlná, musíte trpělivě ležet a čekat.“ řekl o darování krvetvorných buněk Dušan Fajt.

V současné době lze kostní dřeň darovat dvěma způsoby, tím prvním je výše zmíněná separace, která se provádí bez narkózy na speciálním přístroji. Druhou metodou je pak tradiční odsátí dřeně jehlou z kosti pánevní pod narkózou. Konečné rozhodnutí, jak chce dárce své krvetvorné buňky darovat, je na něm.

800 dárce ještě dodává: „Kdyby bylo potřeba, šel bych do toho znovu, jiná varianta mě ani jednou nenapadla. Člověk na sebe může být hrdý, a to je příjemný pocit. Navíc všichni lékaři a všechny sestřičky z Fakultní nemocnice Plzeň, kde jsem odběr podstoupil, byli naprosto úžasní.“ 

 

Zachraňte i vy někomu život a dejte smysl tomu svému. Více na  https://registr.kostnidren.cz/

dárce Dušan Forejt krátce po odběru

Zdroj:  https://www.fnplzen.cz/node/161

 

 

https://www.fnplzen.cz/node/161