CO VÁS ZAJÍMALO? JAK SE VYHNOUT STRESU O VÁNOCÍCH

CO VÁS ZAJÍMALO? JAK SE VYHNOUT STRESU O VÁNOCÍCH

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Jak se vyhnout stresu o Vánocích do online poradny FN Plzeň, odpovídal psycholog z Oddělení klinické psychologie Mgr. Pavel Brenkus.

Vánoční období bývá hektické a na každého z nás působí trochu jinak. V dnešní době se slovo stres objevuje všude možně, a to nejen o Vánocích. Přitom Vánoce mají být svátky klidu a míru.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:  

Dobrý den, pokud už cítím, že ve stresu jsem a mám pocit, že nezvládám nápor valících se na mne nesplněných úkolů jak doma, tak v práci, jak si pomoci? Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, Jano, pravděpodobně je toho na Vás naloženo více, než co aktuálně dokážete unést. Asi by bylo vhodné zkusit něco ze starostí "odhodit" a netahat se s nimi. Spousta tzv. důležitých úkolů se tak dá vyčekat, prostě je odložit a nakonec zjistíme, že nejsou natolik důležité. Velké úkoly lze také rozdělit do dílčích a ty řešit po jednotlivých krocích. O některé se lze podělit - s blízkými, spolupracovníky, ale je nutné si o pomoc říci. Což je dle mé zkušenosti, jedna z nejodvážnějších věcí. Dokázat si připustit, že ne vše zvládám a potřebuji pomoc a oporu, je prvním krokem z vystoupení z bludného kruhu.

OTÁZKA:

Dobrý den, co mám dělat, abych dokázala konečně začít myslet na Vánoce a přestat myslet na všechny starosti, které tento rok přinesl? Má smysl ještě věřit v lepší zítřky?

 

ODPOVĚĎ:

 

Dobrý den, Lucie, lepší zítřky budou! Situace, události nejsou jen zlé nebo dobré, ale často jdou přerámovat - vnímat pozitivní stránky. Krize může být příležitostí ke změně, která je často bolestivá, ale přináší nám nové možnosti a příležitosti. Je dobré zůstat aktivní a otevřený. Ohledně zaneprázdnění mysli a neustálém spěchu, který nám znemožňuje myslet na Vánoce, mne napadá zkusit vystoupit z toho bludného kruhu a zastavit se. Vybavuje se mi přirovnání, když jedu nocí v autě a najednou na silnici stojí srna. Tak musím zpomalit, zastavit, vypnout světla a počkat. A teprve potom mohu jet dál. Myslím to tak, že je dobré do každodenního života zařazovat chvíle zastavení - např. večer se na 15-30 minut zastavit, sednout si sám do místnosti a jen se rozhlížet, vnímat sebe, své tělo, nechat plynout myšlenky, zhluboka dýchat. Nebo se jen jít projít. Být sám se sebou.

 

 

 

OTÁZKA:

Co mám dělat, abych v klidu usnula a neřešila, neustále, co mi chybí na Vánoce? Díky

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zkusím odpovědět otázkou. Je opravdu nutné mít vše hotové? Co je na Vánocích pro mě nejdůležitější? To je spíše taková obecná odpověď, která by nám měla ukázat, že jde přece o nás a naše pocity, a když nebudu v klidu, v pohodě já, tak je asi jedno, co vše udělám a neudělám, stejně se to podepíše na atmosféře. Ale konkrétně bych doporučoval, sepsat si, co je opravdu nutné a rozdělil to na jednotlivé cíle a úkoly, kdy bych se alespoň jeden snažil splnit, abych mohl usínat s pocitem splněného úkolu:). A to, co nejde stihnout, tak nestihnete, bez toho abych k tomu několik dní nebyl vyspaný. Když však nemohu usnout nemá smysl se dlouho převalovat na lůžku a je lepší si dát kratší úkol, který dělat nechci a v noci lze realizovat (není to příliš hlasité). A po splnění si jít zase lehnout. Přeji Vám příjemně strávené Vánoce a Nový rok. A půjčím větu z jednou přání - "Přeji pohodový zimní spánek". Je toho na nás všechny moc a potřebujeme získat energii na jaro :)

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp