CO VÁS ZAJÍMALO? OČNÍ NEMOCI A VADY

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Oční nemoci a vady do online poradny FN Plzeň, odpovídala vedoucí lékařka Oční kliniky MUDr. Ivana Sováková.

Mezi základní oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Značná část lidstva trpí nějakou oční vadou, v některých částech světa nemocí očí trpí dokonce většina populace. Je důležité starat se o své oči, chodit na pravidelné prohlídky a nosit brýle, které přesně vyměřil oční lékař.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, prosím mohu užívat nějaký vitamin či minerál na zlepšení nebo alespoň na prevenci zhoršování zraku? Je mi 54 a mám vysoké dioptrie na dálku. Také prosím o radu, co s očními zákalky, které mi plavou v úhlu vidění, jdou nějak odstranit? A nakonec prosím o váš názor na oční jógu. Děkuji velmi a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, celkově se snažte dodržovat zdravou výživu – vyváženou, pestrou, přiměřenou stravu s množstvím vitaminů - A, E, C, B, minerálů, stopových prvků /mj. lutein, zeaxantin, nenasycené mastné kyseliny/, pitný režim, nekouřit, minimum alkoholu, dostatek spánku, pohybové aktivity, pokud lze, vyhýbat se stresu. Oční zákalky se mohou objevit v průběhu let jako důsledek oddalování zadní plochy sklivce v místech úponu k sítnici nebo s jeho postupnou a přirozenou kondenzací - oboje věkové, fyziologické změny. Pokud se nezjistí ev. jiná oční patologie, tak se praxi většinou zákalky nijak neléčí. Sklivcové zákalky však mohou být i příznakem některých očních onemocnění. Proto je vhodné při jejich vzniku raději podstoupit oftalmolog. vyšetření. Názory na oční jógu budou velmi individuální, záleží spíše na Vás, pokud budete chtít oční jógu zkusit a následně sama zjistíte, zda Vám její cvičení přináší nějaký profit.

OTÁZKA:

Dobrý den, paní doktorko, prosím, jakou oční nemoc a jakou oční vadu Vy osobně pokládáte za velice vážnou, při které by také mohlo dojít k případnému zhoršení i v jiné oblasti (části, orgánu...) lidského těla? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, oko je pro každého člověka velmi důležitý, možná nejdůležitější, senzorický orgán. Proto vnímám jako velice závažné všechny oční choroby, které mohou vést k trvalému nevratnému poškození zraku - slepotě, kdy pacient zcela ztratí možnost vnímat vizuální informaci a vjemy.

OTÁZKA:

Dobrý den, poslední dobou mě velmi rychle pálí oči z počítače. Byl jsem na vyšetření, kde mi řekli, že mám oči v pořádku. Pouze bych měl nosit brýle na dálku (0,25 a 0,5 dioptrie) a užívat kapky, poté by obtíže měly ustat. Mě stále přijde divné, že by mi mělo pomoci nošení brýlí na dálku. Máte s tím nějakou zkušenost?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, doporučení oftalmologa vyplývá z toho, že u pacientů, kteří nejsou dobře korigováni /tzn. měli by nosit nějakou korekci, ale nepoužívají ji, tím pádem se oči musí výrazněji namáhat/ dochází snadněji a rychleji k únavě očí a mohou se častěji objevovat i potíže s pálením očí. Tzn. začněte nosit korekci do dálky, dle Vašeho věku zvažte, zda ji budete používat celodenně nebo již potřebuje při práci na počítači a do blízka korekci odložit a samozřejmě při práci na počítači aplikujte často kapky typu umělých slz. / volně prodejné v lékárně /.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp