CO VÁS ZAJÍMALO? INFARKT

CO VÁS ZAJÍMALO?  INFARKT

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Infarkt do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař intervenční kardiologie Kardiologické kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.

Infarkt myokardu je akutní srdeční ischemická choroba. Nejčastěji infarkt postihuje muže nad 50 let., ale díky dnešnímu uspěchanému životnímu tempu, nejsou výjimkou ani mnohem mladší jedinci obou pohlaví. Prevence infarktu není tak těžká. Stačí omezit tučná a kořeněná jídla, nepít, nekouřit, pravidelně sportovat a snížit svou váhu.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, jak můžu vypozorovat blížící se infarkt? Mohu při počátečním zjištění ještě nějak zakročit a tím se infarktu vyhnout?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, někdy akutnímu infarktu předchází několik dní před jeho vznikem bolest nebo tlak na hrudi při zátěži, které v klidu odezní. Intenzita těchto potíží obvykle nebývá příliš velká, a proto je nemocný snadno podcení. V případě akutního infarktu je pak typická náhle vzniklá bolest na hrudi (svíravá, pálivá spojená často s pocitem tísně), která trvá déle než 10 minut.

Spojena může být i s klidovou dušností, pocitem strachu, opocením, někdy vznikne i akutní porucha vědomí ze závažné poruchy srdečního rytmu se srdeční zástavou, kdy bez okamžité pomoci nemocný umírá. Naopak může i menšího počtu případů (starší pacienti, diabetici) proběhnout infarkt téměř bez příznaků, nebo mohou být potíže jen nespecifické.

OTÁZKA:

Pane doktore, prosím, jak byste ohodnotil vliv stavu psychiky (i z hlediska delší časové zátěže) na naše srdce? Mohl byste, prosím, použít k tomu třeba stupnici od 1 do 10?

Prosím, setkal jste se ve svojí praxi i s případem, kdy přílišná radost dokázala mít na srdce negativní vliv? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Obecně je dlouhodobý stres nejen pro srdce ale i pro celý organismus velmi zatěžující a má negativní vliv i na obranyschopnost. Pozitivní myšlení a zdravý způsob života jsou pak důležitou prevencí proti nemocem obecně. Přílišný smutek může srdce významně poškodit, pocity radosti mu určitě neškodí, s jejím negativním vlivem na srdce jsem se nesetkal.

Může dostat infarkt i mladý člověk-40 let? Z úplného zdraví? Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ano může. V roce 2019 jsme na Kardiologické klinice FN intervenčně zprůchodnili akutně uzavřenou věnčitou tepnu u 5 a v loňském roce již u 13 pacientů s akutním infarktem myokardu mladších 40 let. Ve věkové kategorii 40-50 let to pak bylo 44 a 49 pacientů. Většinou se jednalo o jejich první projev ischemické choroby srdeční.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp