Co vás zajímalo? Rakovina krve

Co vás zajímalo? Rakovina krve

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Rakovina krve do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Hematologicko – onkologického oddělení doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.

Rakovina krve nebo také Leukémie je zhoubné onemocnění krvetvorby. Existuje řada různých druhů leukémií, některé v závislosti na progresivnosti velmi rychle způsobují závažný, život ohrožující stav. Díky stále účinnějším možnostem léčby a brzkému zjištění možných příznaků je však úmrtnost na rakovinné onemocnění krve poměrně nízká.

 

Zde představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi:

 

OTÁZKA: Dobrý den, existují nějaké prvotní příznaky, díky kterým bychom si mohli všimnout, že něco není v pořádku? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Krevní nádory jsou velmi pestrou a rozsáhlou skupinou onemocnění a pestré jsou tedy i jejich příznaky. Vzhledem k tomu, že často bývá nádorem (leukémií) postižená kostní dřeň, jsou poměrně typické obtíže, které vyplývají ze snížení zdravých krvinek v krevním obraze. Nedostatek bílých krvinek se projevuje teplotami a různými infekcemi, nedostatek červených krvinek únavou, nevýkonností a úbytek krevních destiček krvácivými projevy do kůže a sliznic. Časté mohou být také nespecifické celkové příznaky jako teploty, úbytek hmotnosti, noční pocení, únava. Jindy se onemocnění může projevit zvětšením uzlin, sleziny, bolestmi kostí atd...

 

OTÁZKA: Dobrý den, je možné nechat se preventivně vyšetřit na tuto nemoc u praktického lékaře?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Je určitě více než vhodné se podrobovat pravidelným preventivním prohlídkám, existuje celá řada jiných a pravděpodobnějších onemocnění, jejich včasná léčba je důležitá (cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, karcinom tlustého střeva apod.). Co se týče krevních nádorů, tak preventivní prohlídka může odhalit některé z nich, které se vyvíjejí delší dobu a jsou spojené se změnami v krevním obraze. Na druhou stranu preventivní vyšetření zaměřené vysloveně na krevní nádory by byla obtížné a nedávalo by jistotu, že se onemocnění neobjeví za pár týdnů poté, protože vznik některých leukémií je rychlý. Nějaký specifický diagnostický test na krevní nádory bohužel neexistuje. Výhodou krevních nádorů je však skutečnost, že i pokročilá onemocnění lze kompletně vyléčit (neplatí zde tedy to, co u solidních nádorů, kde mají pokročilé formy s metastázami špatnou prognózu). Tzn. podrobujme se standardním preventivním prohlídkám a pokud máme v mezidobí nějaké obtíže, snažme se je řešit včas.

 

OTÁZKA: Dobrý den, uvažujeme s kamarádkou o zapsání do registru dárců kostní dřeně, ale někteří známí nás varují, že je odběr kostní dřeně velice bolestivý a může přinést komplikace. Je to pravda?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Tyto obavy jsou zbytečné a troufnu si předpokládat, že vaši známí sami odběr nepodstoupili. Hlavním pravidlem, kterým se při odběru řídíme, je neohrozit zdraví dárce, tomu je podřízeno vše. Samotný odběr kostní dřeně se provádí v celkové anestezii a po odběru dárce pociťuje v místě odběru spíše mírný dyskomfort než nějakou bolest. Případné "komplikace" jsou dány spíše narkózou jako takovou (pocit na zvracení, slabost), než samotným odběrem, a i tyto odezní během pár hodin po odběru. Zdravý člověk se tedy nemusí odběru bát. Dárce si navíc může metodu odběru vybrat, protože krvetvorné kmenové buňky můžeme odebrat nejen z kostní dřeně ala také z periferní krve na separátoru krevních buněk. Volba metody odběru je na dárci. A samozřejmě před odběrem každého dárce vyšetřujeme, zda může odběr bezpečně podstoupit, a během odběru se o něj stará odborný personál.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách.