Zajímalo vás - Nemocnice na hranici kapacity i sil.

Na otázky čtenářů Plzeňského deníku odpovídal v pátek 5. března ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Výběr některých otázek a odpovědí si můžete přečíst níže, celý rozhovor pak najdete zde.

OTÁZKA: Dobré dopoledne pane řediteli, jak vy osobně odhadujete další dění ohledně koronaviru, myslíte, že nás čeká nárůst nových pacientů nebo by se už konečně situace mohla umírnit? Krásný den, Ludmila

ODPOVĚĎ: Jsem optimista a vždy vidím "světlo na konci tunelu". V současné době dochází v našem kraji k mírnému oploštění křivky růstu pozitivních pacientů. Jsou zde dvě ALE ... pokud se bude důsledně testovat, tak samozřejmě vzrostou pozitivní pacienti, kteří nemají příznaky a tudíž nebylo podezření. A to druhé je, že dochází ke zvýšení počtů směrem na východ, a tak naše nemocnice budou vypomáhat ostatním a tím naše nasazení zůstane ještě po určitou dobu na stejné úrovni.

OTÁZKA: Pane řediteli, prosím mohl byste mi popsat jak moc vážná situace ohledně onemocnění covid u vás v nemocnici opravdu je? V různých mediích je už tolik informací, že už člověk pomalu neví, čemu má věřit. Je situace natolik vážná nebo jen lidi strašíme, aby se chovali zodpovědněji?

ODPOVĚĎ: Vážnější ještě nebyla. Dodržujme 4 R ... ruce, roušky, rozestupy, ROZUM.

OTÁZKA: Dobrý den, pane řediteli, chtěla bych vědět, co by vzkázali lékaři, sestry (celý personál FN) veřejnosti, aby se situace zlepšila…? Jaká by byla jejich „nařízení“ - opatření? Co by je potěšilo? Má personál v nemocnici nějaký koutek, kam může „utéct“, kde se může zrelaxovat…? Marta

ODPOVĚĎ: Dobrý den, personál nemocnic si zaslouží naší úctu a poděkování. Moc mě mrzí, že se začínají množit negativní zprávy o nemocnicích a zdravotnících. Věřte, že děláme maximum pro každého pacienta a rozhodně nikoho nedržíme více než je potřeba. A co potěší zaměstnance nemocnic??? Zkuste třeba jen poděkovat.

OTÁZKA: Dobrý den, pane řediteli, v současné době jsem doma na home office. A tím, že nemusím dojíždět do práce si denně ušetřím 2-3 hodiny času. Tak jsem si říkal, jestli bych nemohl nějak pomoci v rámci nemocnice, i když nemám zdravotní vzdělání?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za nabídku. Jsme rádi za každou nabídnutou pomoc. Pro přihlášení do registru dobrovolníků předávám adresu covidpomoc@fnplzen.cz.