Co vás zajímalo - bolesti zad

Co vás zajímalo - bolesti zad

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Bolesti zad – civilizační choroba do online poradny FN Plzeň, odpovídala primářka Oddělení léčebné rehabilitace MUDr. Andrea Kunschová.

Bolest zad během života postihne až 80 % lidí, potížím přitom mohou předejít například správným cvičením nebo zdravou životosprávou. Bolesti mohou působit z mnoha různých příčin v oblasti krční, hrudní či bederní.

Zde představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi:

 

OTÁZKA: Dobrý den, pracuji v administrativě, trávím denně spoustu hodin u počítače a často pak trpím bolestmi zad. Existuje nějaké doporučení, jak mít třeba vhodně umístěnou obrazovku nebo jak nastavit výšku kancelářského křesla, abych obtížím předešla? Moc děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Děkuji za otázku. V této době s distanční výukou a prací z domova je to častá otázka. Existuje samostatný obor, zabývající se touto problematikou – Ergonomie. Sama doporučuji střídat aktivní a relaxační fázi sedu – nesnažit se dlouho sedět s rovnými zády, ale naopak je občas uvolnit – opřít o opěrku. Co se týká sedu, je ideální mít obě chodidla na zemi, sedět s úhlem 90-120° mezi trupem a stehny v závislosti na výšce postavy a úhel v lokti je 90°, ruce jsou volně položeny na klávesnici, napřímený sed. Horní okraj monitoru se má nacházet přibližně ve výši očí. Pokud to pracovní vytížení dovolí, na chvíli se postavit či projít (změnit postavení a zatížení páteře). Pokud už trpíte občasnými bolestmi zad, vhodné jsou i cviky na protažení.

 

OTÁZKA: Paní primářko, prosím jak je to s masáží, když bolí záda. Může být nebo je vhodné jít na masáž až po odeznění příznaků.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Existuje přes 100 různých druhů masáží. Pravděpodobně máte na mysli klasickou tzv. švédskou masáž. Ta se využívá na ošetření bolestí zad, namožených a zatuhlých svalů. V takovém případě je masáž příjemná a přínosná. Zaleží jaký charakter bolestí máte. Pokud jde o poúrazový nebo pooperační stav, popř. bolesti spojené s neurologickou symptomatikou, doporučuji předchozí vyšetření lékařem.

 

OTÁZKA: Dobrý den, mou devítiletou dceru často bolí záda, podle jejího popisu se jedná nejspíš o páteř. Na poslední preventivní prohlídce měla podle paní doktorky záda rovná a v pořádku. Přesto jí téměř denně bolí. Dcera jezdí závodně na koni, může být bolest zad s touto aktivitou nějak spojená? Máme se obrátit na odborníky nebo by mohli pomoci nějaké cviky? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud dceru denně bolí záda, tak bych doporučila vyšetření ortopedem či rehabilitačním lékařem. Jízda na koni je všeobecně doporučována, ale samozřejmě závodní ježdění je už náročnější. Může se jednat o přetížení pohybového aparátu, skoliosu, vadné držení těla, stavy spojené s předchozími úrazy apod. Pokud budete mít zájem, můžete se obrátit na naše Oddělení léčebné rehabilitace, na webu FN Plzeň naleznete na mě kontakt a můžeme se domluvit na vyšetření dcery.

 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich webových stránkách.