CO VÁS ZAJÍMALO – COVID A JEHO DOPADY NA NAŠI PSYCHIKU

CO VÁS ZAJÍMALO – COVID A JEHO DOPADY NA NAŠI PSYCHIKU

 

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Covid a jeho dopady na naši psychiku do online poradny FN Plzeň, odpovídala vedoucí psycholožka Oddělení klinické psychologie Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.

Současná situace v souvislosti s pandemií přináší do našich životů mnoho obav – z nákazy, z těžkého průběhu onemocnění, z následků, máme strach o své blízké nebo ze ztráty zaměstnání. Všechny tyto jevy jsou velice stresující a mohou mít devastující účinky na naši psychiku.

Zde představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi:

OTÁZKA: Dobrý den, provozuji kadeřnictví a samozřejmě jsem kvůli pandemii na hraně toho svoji podnikatelskou činnost ukončit. Jsem dlouhodobě frustrovaná, nic mě nebaví, pořád jen myslím na to, co budu dělat, protože docházejí finance. Navíc žiju sama, děti jsou již odrostlé a manžela nemám. Nemám nikoho, s kým bych mohla svou situaci probrat, kdo by mi poradil. Nevíte, kam bych se mohla obrátit? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, rozumím tomu, že jste nyní ve velice těžké situaci a věřím, že by vám mohl pomoci rozhovor s psychologem nebo psychoterapeutem. Na internetu jistě můžete najít kontakty na odborníky, kteří jsou v dojezdové vzdálenosti od vašeho bydliště. Někteří kolegové pracují nyní i online což někomu vyhovuje, někdo však preferuje spíše osobní setkání. Pokud by kapacity v místě vašeho bydliště byly obsazené, kontaktujte svoji zdravotní pojišťovnu a ta by vám měla předat kontakt na odborníka s volnou kapacitou.

 

OTÁZKA: Dobrý den, paní magistro, máme desetiletého syna, který má poslední dobou záchvaty vzteku, kdy je schopný křičet, brečet, dokonce mlátit sebou o zem. Nikdy dřív tohle nedělal a myslím si, že je na takové chování poměrně starý. Může být i takový projev chování u dítěte dopadem kvůli tomu, že nechodí do školy a nemůže se věnovat svým zálibám? A jak prosím reagovat, jak ho uklidnit? Děkuji Vám za případnou odpověď a omlouvám se, pokud to není otázka úplně související s covidem.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za otázku. Stejně tak jako má současná doba vliv na prožívání dospělých, má také vliv na prožívání a chování dětí. U dětí reakce na náročnou životní situaci bývají více variabilní než u dospělých. Můžeme se setkat s projevy úzkosti a smutku nebo na druhou stranu vzteku a až agresivního chování. Zároveň se u dětí v takovýchto situacích může projevit takzvaná regrese na nižší vývojovou úroveň. To znamená, že se chovají tak, že to nedopovídá jejich současnému věku. Konkrétní radu by vám mohl dát psycholog, který by byl blíže obeznámen s celou situací. Bylo by potřeba vědět, jak často syn tyto stavy má a jak dlouho trvají, co jim předchází a podobně.

 

OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se dá něco dělat s potížemi se soustředěním, které vznikly při/po onemocnění covidem. Jak dlouho to může trvat? Jsou na to nějaké léky? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, potíže se soustředěním nebo obecně zhoršení pozornosti může být v souvislosti s COVID i jiným typem onemocnění časté. Běžně se stává i v situaci, kdy máme třeba víc pracovní nebo psychické zátěže, nebo jsme prostě více unaveni. Doporučuji postupovat tak, že se nejprve pokusíme odstranit (nebo alespoň zmírnit) situace, které v nás vyvolávají stres a více odpočívat a nabrat psychické i fyzické síly. Dát čas a prostor pro rekonvalescenci. Zároveň je možné pozornost trénovat. Způsoby trénování jistě najdete v literatuře či na internetu. Hledat můžete pod odkazy: kognitivní trénink, trénování paměti a pozornosti… Pokud by toto nepomohlo, doporučuji navštívit psychologa, který pomůže určit rozsah potíží a případně specifický nástup tréninku, a teprve potom uvažovat o nasazení medikace.

 

 

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst zde.