Co vás zajímalo? Jarní alergie

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Jarní alergie do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Ústavu imunologie a alergologie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.

Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému na tzv. alergen, což může být v podstatě jakákoli látka. Nejčastěji se setkáváme s alergií na pylová zrna, roztoče, plísně, hmyzí bodnutí, srst zvířat nebo potravinovými alergiemi.

Představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi, všechny ostatní si můžete přečíst zde.

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, mám alergii na pyl, takže se na jaro zrovna netěším. Mohla bych ty projevy zmírnit i přírodní cestou? Nějaké bylinky, cviky, inhalace? Děkuji moc. Hezký den. Andrea

ODPOVĚĎ: Dobrý den, bohužel moc způsobů, jak zmírnit projevy alergie přírodní cestou, není. Jistě bych doporučila proplachy nosu solnými roztoky (např. mořská voda, vincentka), dále pomáhají režimová opatření, která mají snížit kontakt s alergenem tedy s pylem - např. nosit sluneční brýle, omezit větrání, nesušit prádlo venku, po příchodu domů se ihned převléct apod. Bohužel tato opatření většinou příznakům alergie plně nezabrání a pacienti se bez medikace neobejdou. Naštěstí dnešní medikamenty určené k léčbě alergie jsou bezpečné a účinné.

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, s jakými netypickými alergiemi jste se setkala? Skutečně existuje i alergie třeba na chlad nebo na vodu?

ODPOVĚĎ: Pro mě je nejhorší, když přijde pacient s anamnézou závažných celkových alergických reakcí (anafylaxí) a nepodaří se zjistit jejich příčina. Existují totiž bohužel i tzv. idiopatické anafylaxe, u kterých se příčina nezjistí a spouštěč reakce zůstává nejasný. To vidím jako největší problém, naštěstí je to vzácné. Jinak často řeším alergie na včelí a vosí jed, alergie na nejrůznější potraviny (např. mořské plody, ořechy, mák), ale to jsou vcelku běžné věci. Alergie na chlad existuje a někteří pacienti ji udávají, alergii na vodu znám spíše literárně jako raritu, osobně jsem se s ní nesetkala.

OTÁZKA: Dobrý den, co jsou to zkřížené alergie? Četla jsem, že se může "zkřížit" třeba alergie na pyl a na ořechy – ale neumím si to v praxi úplně představit.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zkřížená alergie znamená, že pacient alergický např. na pyl (s projevy alergické sezónní rýmy) může zkříženě reagovat na některé potraviny. Vyplývá to z podobnosti alergenových molekul, které jsou v pylech a potravinách obsažené. Zkřížená alergie se asi nejčastěji vyskytuje u pacientů alergických na pyl břízy, kterým velmi často vadí např. jablka, broskve, třešně, ale i kořenová zelenina (mrkev, celer) a ořechy. Velmi často mají i potíže při škrábání syrových brambor (kýchají). Ne každý alergik na pyl však musí mít zkříženou alergii, a pokud ji má, tak mu nemusí vadit všechny uvedené potraviny, ale jen některé. Podobně existuje i zkřížená alergie mezi roztoči a mořskými plody, latexem a exotickým ovocem atd.