CO VÁS ZAJÍMALO – ÚNAVOVÝ SYNDROM

Únavový syndrom se nejčastěji týká osob ve středním věku a postihuje spíše ženy. Konkrétně perfekcionistky s vysokými ambicemi. Onemocnět mohou ale i dospívající děti, a to zejména mezi 13. a 16. rokem života. Pacienti se velmi často setkávají s nepochopením svého okolí. Jsou považováni za líné a neschopné. Únavový syndrom je ale regulérně uznávanou chorobou.

V rámci Zdravého úterý odpovídal v naší online poradně psycholog z Oddělení klinické psychologie Mgr. Pavel Brenkus: Fakultní nemocnice Plzeň - (fnplzen.cz)

OTÁZKA: Dobrý den, jak poznám, kdy se jedná o chronický únavový syndrom a kdy prostě o "normální" únavu, kterou trpí spousta z nás, zvlášť při náročném období, jako bylo teď? Přijde mi zvláštní jít k doktoru s tím, že jsem unavená. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, předně bych chtěl jen zmínit, že chronický únavový syndrom není doménou psychologů a jedná se o somatickou nemoc. Jde zejména o dlouhodobou únavu po i menší zátěži a dle kritérií snižující aktivitu o 50% po dobu delší než 6 měsíc. K tomu by měla být přítomna další kritéria např. subfebrilie, bolesti v krku, myalgie, bolesti hlavy, poruchy spánku, povšechná svalová slabost, zhoršení paměti a pozornosti tzv. brain fog. jak vidítě společných průniků s jinými klinickými jednotkami jako je syndrom vyhoření a deprese je mnoho. Ale to že jste unavená je symptom, který bych nepodceňoval. Doporučuji stránky neunavni.cz, kde se CFS zabývají.

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, může mít únavový syndrom spojitost s vyhořením? Může mu třeba předcházet?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nelze to vyloučit, ale jedná se o odlišné kategorie. A je pravdou, že v současné době budeme vystaveni nebezpečí syndromu vyhoření popř. deprese v daleko větší míře v souvislosti s nejistotami, které se současnou dobou pojí. A zátěží, které jsme vystaveni, kdy je omezená možnost ventilování emocí a frustrace, je oslabená sociální opora. Doporučuji být co nejvíce sám se sebou, chodit do přírody a zejména pečovat o své blízké, být s nimi ve spojení a sdílet s nimi radosti i strasti.

OTÁZKA: Dobrý den, mohou únavovým syndromem trpět i děti? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, mohou, ale spíše dospívající a jedná se spíše o raritní onemocnění. Vyloučil bych ostatní možné příčiny - zejména depresi (oblast mé odbornosti), která se nyní v souvislosti s omezením kontaktů, distanční výukou a nejistotou dostává výrazně do popředí a nelze se co divit, protože stav trvá velmi dlouho a pro děti je velmi zatěžující a obtížné.