Zajímalo vás - oční vady

Zajímalo vás - oční vady

Na téma očních potíží se ptali čtenáři Plzeňského deníku přednosty Oční kliniky MUDr. Štěpána Rusňáka, Ph.D.

OTÁZKA: Dobrý den, celý den trávím u počítače a bolí mě oči. Nemáte nějaký nápad, jak jim dát během dne odpočinout, třeba nějaký cvik na oko?

ODPOVĚĎ: Určitě kontrola optometristou. Pokud je vše v pořádku, je vhodné střídat občas práci na blízko s pohledem do dálky – uvolní se ciliární sval, který se stará o akomodaci – zaostření na blízko. Jako každý náš sval se může unavit, pokud je dlouhodobě bez uvolnění namáhán.

OTÁZKA: Pane doktore, lze vyjmenovat třeba tři nejdůležitější zásady pro zdravé oči, co dodržovat?

ODPOVĚĎ: Za prvé je to dostatek fyzické aktivity na denním světle celoživotně, hlavně v mládí je to velmi, velmi důležité. Za další pak nepřetěžovat oči nadměrnou prací do blízka v mládí. A do třetice určitě pravidelné kontroly očním lékařem tam, kde je to důležité (diabetes, glaukom atd.), jinak minimálně jednou po 40. roce věku.

OTÁZKA: Vážený pane doktore, můj syn špatně vidí na dálku a nosí brýle, ale zajímalo by mne, jak moc ovlivňuje jeho zrak, když si z velmi blízka maluje? Ano, vzdálenost bližší než 20–25 cm na čtení nebo malování, přehnaný předklon hlavy, malá vzdálenost prstů od hrotu pera/pastelky jsou situace, které mohou vést ke vzniku či progresi krátkozrakosti. Podle posledních doporučení by mělo dítě používat brýlovou korekci celý den, to znamená i při práci do blízka, čtení, malování.

OTÁZKA: Je možné, že covid mohl mému vnukovi zhoršit zrak? Předtím dioptrie neměl, ale po prodělání covidu už je nosí. Myslíte, že by to na to mohlo mít vliv?

ODPOVĚĎ: Krátkozrakost se může objevit či zhoršit například po horečnatém onemocnění, pravděpodobně to tak bude i s covidem.

OTÁZKA: Dobrý den, moje dcera, které je 12 let, trpí krátkozrakostí, myslíte si, že by již mohla podstoupit operaci?

ODPOVĚĎ: Operace na odstranění dioptrií se provádějí po stabilizaci vývoje oka, nejčastěji od 18–20 let věku. Myslíte si, že je moudré nechat si měřit oči v prodejně brýlí, nebo je lepší zajít k lékaři? A je v tom rozdíl? Do 15 let by mělo být dítě v případě zhoršení zraku vždy nejdříve vyšetřeno očním lékařem, v dospělosti je správný postup nejprve optik, když objeví problém, pak návštěva očního lékaře.

Celý rozhovor najdete zde.