Co vás zajímalo? Hypertenze

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Hypertenze do online poradny FN Plzeň, odpovídal přednosta II. Interní kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.

Arteriální hypertenze nebo zvýšený krevní tlak je onemocnění, při kterém je chronicky zvýšený tlak krve v cévním řečišti. Ten má přímý vztah k rozvoji mrtvice a ischemické choroby srdeční, která vede ke vzniku infarktu myokardu. Tyto choroby postihující oběhovou soustavu patří k nejčastějším příčinám úmrtí v průmyslových zemích.

Představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi, všechny ostatní si můžete přečíst zde.

OTÁZKA: Pane doktore, prosím, jaký standardní/doporučený postup volí lékař předtím, než se s určitostí a přesvědčením rozhodne, že pacient by měl brát léky na hypertenzi? Děkuji

ODPOVĚĎ: Je třeba měřit krevní tlak při několika, nejméně dvou, návštěvách ordinace, přičemž při každé návštěvě provádíme nejméně dvě měření krevního tlaku a bereme v úvahu průměr měření. Pokud průměr přesahuje hodnotu 140/90 mmHg, uvažujeme o léčbě. Definitivní rozhodnutí závisí na širším kontextu – zejména jak je TK vysoký a zda jsou přítomny další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění.

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, jaká další vyšetření se provádí u pacienta, u kterého je naměřen vysoký tlak?

ODPOVĚĎ: Provádí se vyšetření základních laboratorních parametrů, které nás informují o souvisejících problémech – jakou má dotyčný funkci ledvin, zda má cukrovku, jak je na tom s krevními tuky (cholesterolem). Při těžší hypertenzi se provádí ultrazvukové vyšetření srdce ke zjištění, zda zbytněla levá srdeční komora, což se děje v případě, že srdce muselo již delší dobu pumpovat proti velkému odporu. U složitějších nemocných připadá v úvahu podrobnější vyšetření ledvin a hormonální vyšetření.

OTÁZKA: Dobrý den, manželovi bylo doporučeno pravidelné měření tlaku, proto bych ráda koupila domácí tlakoměr. Na trhu je jich ale tolik, nevím, na co se zaměřit, mohl byste nám prosím poradit? Moc děkuji!

ODPOVĚĎ: Domácí tonometr je velmi užitečný, zdaleka ne každý však měří přesně. Kvalitní tonometr má mít provedenou tzv. validizační studii, kdy se ověří jeho přesnost v porovnání s referenčním přístrojem. Jejich seznam lze nalézt např. na webových stránkách www.dableducational.org – je to v angličtině a pro odborníky, důležité je koupit si přístroj u něhož je poznámka "recommended". Jednoduše řečeno, je třeba mít tonometr, který měří krevní tlak manžetou na paži, nikoli zápěsťový. Dobrá značka je např. Omron nebo Nissei.