ČESKÉ DĚTI PRO DĚTI V AFRICE

Více než 60 triček s originálními kresbami a osobními vzkazy za krátký čas poputuje, za pomoci českých vojáků, do města Bamako v Mali v západní Africe. Malí pacienti z Dětské kliniky a dětského oddělení Psychiatrické kliniky se zapojili do projektu dobrovolné humanitární a mírové organizace Stonožka.

„Děti dětem pomáhají na celém světě, a to je první krok k tomu, aby si pomáhali i dospělí. Každý člověk se v životě může dostat do nesnází a je úžasné, když existují lidé, kteří jim pomohou. Třeba i na dálku. Sebemenší dárek a pozdrav dětem v Bamaku udělá velkou radost a Stonožka, společně s vámi, ujde další krůčky v pomáhání,“ říká Běla Jensen, jež je iniciátorka celého projektu a zároveň prezidentka hnutí Na vlastních nohou – Stonožka.

Díky spolupráci tohoto hnutí s Armádou ČR vzniklo už několik dobročinných projektů – škole s českými kořeny v Mali, kterou založila před dvaceti lety Dana Bartáková, předali vojáci školní potřeby a vybavení potřebné pro studium zdejších dětí. Dalším počinem je humanitární pomoc pro místní sirotčinec, který vede paní Bibi, oceněná rytířským řádem za svoji obětavou péči o opuštěné děti. „Malovaná trička z FN Plzeň dopravíme do Afriky paní Bibi a jejím dětem, které opravdu ocení každý malý dáreček,“ vysvětluje za českou armádu nadporučík Josef Mikláš a dodává: „Říká se, že nejhezčí dárek je právě ten vyrobený od srdce. Radost z toho tak budou mít nejen všechny děti, ale i my dospěláci. Naplní se tak stonožková myšlenka – děti pomáhají dětem!“

Trička si přijela vyzvednout osobně do fakultní nemocnice paní Běla Jensen v doprovodu aktivních účastníků misí Armády ČR majora Jakuba Šimíčka, podplukovníka Josefa Daňhela a nadporučíka Josefa Mikláše. Předání, za účasti ředitele FN MUDr. Václava Šimánka Ph.D. a vrchních sester Dětské kliniky Mgr. Romany Sedláčkové a Psychiatrické kliniky Bc. Aleny Topinkové, se neslo v přátelském duchu, hosté přivezli zajímavé dárky pro děti. Přítomní obdrželi semínka vzácného ovoce a obraz se snímkem z Afriky, který bude zdobit stěny nové budovy Psychiatrické kliniky.

Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka spolupracuje s FN Plzeň řadu let. Velká finanční podpora přišla vletech  2016-2018, kdy díky projektu „Věda, která léčí“ předala Běla Jensen řediteli FN Plzeň Václavu Šimánkovi a rektorovi ZČU Miroslavu Holečkovi celkem milion korun na výzkum Crohnovy choroby u dětí. Dalším stonožkovým darem pro FN je speciální stůl pro Neurologickou kliniku k rehabilitaci malých pacientů pomocí Vojtovy metody a každoročně se v prosinci zdravotníci účastní Stonožkové mše, kterou celebruje Mons. Dominik Duka v Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

Milá Stonožko, FN Plzeň Ti moc děkuje :)