CO VÁS ZAJÍMALO – KOŽNÍ NÁDORY

V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma kožních nádorů do online poradny FN Plzeň, odpovídal lékař Dermatovenerologické kliniky doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.

Imunitní systém kůže je oslabován silným slunečním zářením, které poškozuje kožní buňky a mění jejich genetický materiál. Reparační systém kůže nemůže tyto změny napravit a nesprávná informace je předávána do dceřiných buněk kůže. Pokud se tyto buňky dále dělí, mohou zmutovat a přeměnit se v buňky kožního nádoru. Kožní zhoubné nádory jsou různých typů, nejnebezpečnější je maligní melanom.

Nejzajímavější otázky a odpovědi si můžete přečíst níže, všechny ostatní pak zde.

OTÁZKA: Dobrý den, pane docente, chtěla bych se zeptat, jak probíhá takové vyšetření znamének? Zda pouhým okem, či nějakým přístrojem. Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Základem vyšetření znamének a kožních nádorů je klinické vyšetření (tedy okem). Většina kožních lékařů jej dnes rutinně doplňuje o vyšetření dermatoskopem (takový malý kapesní mikroskop), což je rychlé, elegantní a mnohdy velmi přínosné. Existují i další náročnější přístrojové metody jako je digitální dermatoskopie a celotělová digitální fotografie. U nás na klinice nejsou součástí běžného vyšetření každého pacienta, ale používáme je hlavně ke sledování pacientů rizikových. Žádné sebelepší přístroje ale nenahradí zkušeného lékaře, pokud jsou v nesprávných rukou.

OTÁZKA: Dobrý den, jak velkou roli hraje při tomto onemocnění dědičnost? Můj otec i strýc měli rakovinu kůže, je možné, že i když se chráním, tak tuto nemoc také dostanu?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Dědičnost hraje u kožních nádorů zásadní roli, přítomnost nádorů u několika nejbližších pokrevních příbuzných Vaši šanci percentuálně může zvyšovat. O to více je třeba využít preventivních opatření (redukce vlivu UV záření, pravidelné kožní kontroly). Nic ale neplatí absolutně. Mnoho pacientů s melanomem rodinnou zátěž nemělo a naopak lidé z geneticky zatížených rodin mohou prožít život bez melanomu. Otázkou je také, jaký typ kožního nádoru příbuzní měli. Kromě melanomu existují i jiné nádory.

OTÁZKA: Dobrý den, snažím se pravidelně znaménka kontrolovat, je ale něco dalšího, co bych měl sledovat kromě změny velikosti či barvy?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Pravidelné sebevyšetřování znamének je vhodnou prevencí. Pro laika je vhodné pravidlo tzv. "ošklivého káčátka", tj. pokud některé znaménko vypadá nápadně odlišně od všech ostatních nebo se v čase chová jinak (mění se), může být důvodem odborného vyšetření. Jinak píšete správně, že Vás může zaujmout změna barvy, velikosti, tvaru a od středního věku také nové pigmentové projevy. Naopak u dětí a dospívajících se znaménka často objevují nová a mění se.

OTÁZKA: Dobrý den, má vliv na vznik kožních nádorů opalování v soláriu?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Opalování v soláriu jako kožní lékaři rádi nemáme. Z medicínského pohledu představuje rizikový faktor vzniku kožních nádorů a je jistým způsobem "zbytečné".