CO VÁS ZAJÍMÁ? NÁDORY MOZKU A MÍCHY - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Nádory mozku a míchy do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Neurochirurgické kliniky MUDr. Petr Vacek.

Nádory mozku a míchy mají určité zvláštnosti. Mozek je centrum, které ovládá všechny procesy uvnitř těla, díky němu tělo vnímá okolní vjemy, reaguje na ně atd. Mozek je proto chráněn jednak lebkou (mícha páteří) a také ochrannou bariérou, tvořenou buňkami, která brání průniku škodlivých látek do mozku. Prostor v lebce a v páteři je ale omezený, takže i biologicky benigní nádory mohou svým růstem pacienta ohrozit na životě.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, asi půl roku mě trápí ostrá bolest, která směřuje do pravého spánku (je to jasně ohraničené místo - bolest se objeví z ničeho nic a pak zase rychle odejde), někdy mám také problémy s pamětí a mám záškuby svalů a pocit, že mi klesá pravé víčko (někdy se k tomu přidá i mírný tlak v oku). Chtěl jsem se zeptat, jestli by to mohl být nádor mozku. Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tyto příznaky nemusí znamenat vážnou nemoc, ale zároveň se čistě teoreticky o nějaký patologický proces uvnitř hlavy jednat může - nádor nebo i cévní vada, proto doporučuji absolvovat odborné vyšetření, vzhledem k Vašim příznakům jako první u očního lékaře.

OTÁZKA:

Dobrý den, je možné z CT mozku zjistit nádor? Magnetická rezonance mi nebyla provedena.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ano, většina nádorů mozku je na CT vyšetření dobře viditelná s výjimkou tzv. nízkostupňových gliomů, které mohou být na CT vyšetření vidět špatně nebo vůbec. Při opravdu vážném podezření na jakoukoliv patologii intrakraniálně (uvnitř hlavy), např. při epileptických záchvatech nebo nějakém jiném patologickém neurologickém nálezu, by měla být magnetická rezonance provedena.

OTÁZKA:

Dobrý den, viděla jsem spoustu článků o tom, že telefonování způsobuje nádor mozku, pokaždé se to mění, chtěla bych vědět, jestli doopravdy mobilní telefony způsobují nádor mozku. Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zatím nebyla publikována žádná studie o tom, že by používání mobilních telefonů zvyšovalo incidenci nádorů mozku. Vzhledem k rozšíření a intenzitě užívání mobilních telefonů v rozvinutém světě by se tato skutečnost asi velmi rychle prokázala...

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp