CO VÁS ZAJÍMÁ? ALERGIE A ASTMA - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Alergie a astma do online poradny FN Plzeň, odpovídala lékařka Ústavu imunologie a alergologie MUDr. Martina Vachová.

Jaro je v rozpuku a s ním i výskyt alergie. Alergická rýma patří bezpochyby mezi nejčastější chronická neinfekční onemocnění dýchacích cest. Málo alergiků si uvědomuje, že pokud se neléčí, výrazně stoupá riziko rozvoje průduškového astmatu.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:

Dobrý den, paní doktorko. Co je příčinou vzniku alergie? Nevznikají alergie právě na podkladě dráždění organismu běžnou (nekvalitní) stravou plnou éček, ochucovadel, prodlužovatelů trvanlivosti, obilných produktů generovaných pro maximální produkci, masa plného růstových hormonů a antibiotik, zeleniny plné pesticidů pěstované v hydroponii pod umělým světlem? Jaké je v současné době průměrné procento úspěchu léčby vakcinací v rozsahu do 5 let od zahájení léčby? Myslím tím zcela vymizení příznaků alergie, nikoliv jejich potlačení. Moc Vám děkuji.

ODPOVĚĎ:

Faktorů, které ovlivňují vznik alergie, je mnoho. Patří sem jednak vrozené genetické faktory, ale také řada faktorů zevních, jako např. kouření, znečištěné prostředí, infekce atd. Účinnost alergenové imunoterapie byla ověřena řadou studií. Je to léčba, která vede ke zmírnění alergických projevů pacienta. Hovoříme tedy o zmírnění, nikoliv o 100% vymizení příznaků. Odpověď na léčbu je vždy individuální, závisí mimo jiné i na typu léčené alergie. Procento úspěšnosti léčby ve smyslu zmírnění projevů je ve většině případů velmi vysoké, ovšem 100% vymizení příznaků nelze pacientům s jistotou slíbit.

OTÁZKA:

Dobrý den, paní doktorko, je známo, že jedním z nejsilnějších alergenů je pyl břízy. Mnoho alergiků každoročně trpí a letos je sezona opravdu nezvykle náročná, zřejmě rychlým opožděným nástupem jara a nyní velkého tepla. Může odborná lékařská společnost ovlivnit, aby se břízy zbytečně dále nevysazovaly a činní to? Kdysi jsem o tom četla, ale nevím, jaká je praxe. Dále bych se chtěla zeptat na tzv. bariérový gel do nosu pro alergiky, v lékárně o něm nic nevěděli a nedokázali poradit. Existuje a je účinný? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, lékařská společnost v tomto směru kroky nečiní, pokud je mi známo, tak vysazování bříz ovlivnit nemůže. Pyl se vzduchem šíří na velké vzdálenosti, tudíž omezení vysazování bříz v určité oblasti by nemuselo přinést kýžený benefit.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách:http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp