NOVÁ METODA VE FN PLZEŇ – VÝVRTKA NA KREVNÍ SRAŽENINU

V minulosti se pacienti, kteří prodělali cévní příhodu, léčili převážně nitrožilní aplikací látky, která rozpouštěla krevní sraženinu. Příčinu sice léčí, ale při odstraňování sraženiny není tak efektivní. Nyní se mohou léčit katetrem, kdy se odstraní sraženina v tepně mechanicky a tak se obnoví krevní tok do mozkové tkáně. Velikou výhodou je, že se může podstoupit později 6-8 hodin od prvních příznaků. Pomocí speciální metody, miniaturní vývrtkou, se odstraní sraženina v mozkové tepně. Ročně přijme FN Plzeň 300 lidí, kteří mozkovou příhodu prodělali.

Navzdory tomu stále platí, čím dřív pacient přijede do nemocnice, tím lépe.

Mezi varovné příznaky mrtvice patří porucha vědomí, řeči, zraku, ochrnutí obličeje nebo poloviny těla. Jakmile máte podezření na mrtvici, ihned volejte záchrannou službu.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz - Barbora Němcová