CO VÁS ZAJÍMÁ? KÝLA - TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Kýla do online poradny FN Plzeň, odpovídal lékař Chirurgické kliniky doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.

Kýla se obvykle projevuje vyklenutím nebo bolestí v oslabeném místě břicha, zejména je bolestivé zakašlání. Postupem času lze nahmatat hladký útvar, který lze zatlačit zpátky do břicha, pokud je kýla volná. V případě uskřinutí kýly je tento útvar bolestivý na pohmat, nejde ho vrátit zpět a postupně přichází zvracení, zástava odchodu plynů nebo stolice. Pocit nafouklého břicha s pocitem na zvracení může provázet i velké kýly, zejména pokud v kýle vzniknou srůsty.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:  

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz. Jsem rok po porodu. Rodila jsem císařským řezem. A mám dosti vypouklé břicho. Občas mě bolí nad pupíkem. Nemůže to být kýla? Jak se projevuje a jak to poznám? Jsem po dvou SC. Díky 

ODPOVĚĎ:  

Spíše myslím, že ne, je to ale potřeba vyšetřit chirurgem. Kýla se ukáže, vyklene, při břišním tlaku - naplní se. Pokud je břicho již oslabené po těhotenství, kýla to spíše není. Poznat to musí na chirurgické ambulanci, přijďte k nám. 

OTÁZKA:  

Dobrý den pane docente, lze při jedné operaci řešit kýlu i plastiku břicha? Děkuji. 

ODPOVĚĎ:  

Dobrý den, je to jistě možné, ale na pracovišti kde udělají obě operace současně. Ve FN je to možné, navštivte zde ambulanci plastické chirurgie k objednání plastiky břišní stěny a my (chirurgové) přijdeme k operaci současně. 

OTÁZKA:  

Dobrý den, 5 let po porodu SC se mi objevila pupeční kýla o velikosti cca 1,5×1,5 cm. V blízké době plánuji další těhotenství. Je možné cvičit běžně i břišní svaly nebo je třeba nějaké omezení, aby se kýla ještě nezhoršila? Děkuji

ODPOVĚĎ:  

Před zahájením opravdu intenzivního cvičení, posilování, je lépe kýlu operovat. Mohla by se námahou/cvičením ještě zvětšit. Spíše Vám radím nejprve těhotenství, pak operaci kýly, pak posilování. Pokud nemyslíte přímo posilování břicha, tak cvičit můžete už nyní. 

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp