Na otázky čtenářů odpovídal lékař

Vedoucí lékař Gynkologicko-porodnické kliniky MUDr. Vladimír Korečko odpovídal ve čtvrtek 20. září na online dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

 

DOTAZ: Dobrý den, v kolika letech bych měla vzít dcery prvně na kontrolu? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Pokud myslíte gynekologickou preventivní prohlídku, tak v době, kdy dívky začínají sexuální život. Vhodné doplnit mladistvým očkování proti HPV (prevence rakoviny děložního čípku) ještě před započetím pohlavního života.

 

DOTAZ: Dobrý den, prosím poraďte, jaké jsou příznaky a jak rozpoznat poporodní psychózu?

ODPOVĚĎ: Příznaky porodní psychózy různě varírují. Obecně se jedná o neschopnost matky pečovat o dítě. Žena je většinou unavená, vyčerpaná, nejeví zájem o dítě, nemusí být dostatečně vyjádřen mateřský pud na běžné podněty, žena reaguje neadekvátně. Není vyloučený i agresivní chování, jak vůči obě, tak vůči dítěti. V případě podezření na laktační psychózu ihned vyhledejte pomoc odborníka (psycholog, psychiatr, porodník).

 

DOTAZ: Dobrý den, jak doporučujete tatínkům zvládnout přítomnost při porodu?

ODPOVĚĎ: Přítomnost otce přináší pro rodičku výraznou podporu u porodu a pomáhá vytvářet silnější rodinné pouto v nejdůležitějším okamžiku života. Přítomnost otce by neměla být povinností. Při negativním prožitku může také narušit harmonii vztahu. Proto by měl být tatínek u porodu jenom tehdy, pokud sám o to žádá a chce být součástí tohoto procesu. Komplikace, které mohou vzniknout v průběhu porodu, nemusí být lehce zvládnutelné pro citlivější jedince. U porodu doporučujeme dodržovat pokyny personálu, který se snaží také vytvořit příjemné prostředí, aby tatínek zvládl situaci co nejlépe.

 

DOTAZ: Dobrý den, ráda bych rodila do vody. Za jakých okolností je takový porod vhodný? Děkuji

ODPOVĚĎ: Porod do vody patří mezi rizikové způsoby vedení porodu. V ČR se obecně neprovádí (kromě pracovišť ve Znojmě a Vrchlabí). Vodní lázeň se ovšem využívá na četných pracovištích pro průběh první a počátku 2. doby porodní. Samotná finální fáze je již vedena mimo vodní prostředí. Při tomto porodu se musí jednat o zcela nerizikový porod, zdravou rodičku i plod. V případě komplikací ve finální fázi porodu tudíž není možné adekvátně zasáhnout. Komplikace mohou vzniknout i u zcela nerizikového porodu.

 

DOTAZ: Dobrý den, jak dlouho dopředu před porodem je nutné vybrat porodnici?  Je třeba se nějak hlásit předem? Děkuji

ODPOVĚĎ: Ve FN Plzeň žádná registrace k porodu není nutná. Vítáme všechny maminky. Kontrola před porodem není nutná v případě, že se jedná o nerizikovou graviditu. Všechny gravidity pak kontrolujeme od termínu porodu.

 

DOTAZ: Dobrý den, pokud bych chtěla rodit císařským řezem, aniž by to bylo nutné ze zdravotního hlediska, je toto možné? Děkuji

ODPOVĚĎ: V ČR císařský řez na přání rodičky bez zdravotní indikace není oficiálně povolen.

 

DOTAZ: Doporučil byste předporodní kurzy, z jakého důvodu?

ODPOVĚĎ: Předporodní kurzy lze jedině doporučit, nejsou ovšem povinností. Rodičovský pár se v rámci nich dozví základní a praktické informace o průběhu těhotenství, porodu a péči o dítě. Součástí kurzů bývá i prohlídka porodního sálu a obeznámení se základními postupy v průběhu porodu.

 

DOTAZ: Dobrý den, pane doktore, jaký je Váš názor na porody doma – na co si dát pozor, jak moc je to rizikové atd.? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Porod doma patří k rizikovým porodům. I u zdánlivě zdravé rodičky s neproblémovým průběhem těhotenství, může v závěru porodu dojít k závažným komplikacím (dušení plodu), které nelze předem predikovat. V případě porodu hypoxického dítěte, dítě při porodu doma nedostane adekvátní péči, a ani rychle přivolaná záchranná služba a transport do nemocnice nemusí znamenat záchranu dítěte bez poškození. Tomu lze předejít jen v případě, že dítě dostane ihned po porodu školený personál schopný provádět adekvátní resuscitaci. To je prakticky nemožné mimo nemocniční prostor. Z obavy o osud dítěte se tento postup maminkám nedoporučuje. Porodnice pořád zůstává nejbezpečnějším místem porodu pro matku i dítě.

 

DOTAZ: Dobrý den, za jakých okolností je vhodné podání epidurálu a používá se často? Nebo doporučujete na utlumení bolesti jinou alternativu?

ODPOVĚĎ: Epidurální analgesie patří k nejefektivnějším metodám porodní analgesie, ovšem je i nejrizikovější. Pro její podání musí být rodička v aktivní fázi porodu (branka 4 - 5 cm u prvorodičky, 3 - 4 cm u vícerodičky), musí mít pravidelné kontrakce, a nesmí mít problémy s páteří a krevní srážlivostí. Alternativou podání epidurální analgesii je užití léků na bolest v podobě injekcí, čípků nebo inhalačně (rajský plyn).

 

DOTAZ: Dobrý den, co musím udělat pro to, abych se vyhnula u porodu střihání tzv. hráze? Děkuji

ODPOVĚĎ: V rámci prevence stříhání hráze lze maminkám v předporodním období doporučit provádění masáže hráze nebo cvičení s do pochvy zavedeným balónkem.

 

DOTAZ: Dobrý den, je možná interrupce i po 12 týdnu těhotenství?

ODPOVĚĎ: Po 12. týdnu gravidity je možné ukončit těhotenství jenom do 24. týdne z genetických důvodů (postižení dítěte) nebo v případě, kde by pokračování gravidity ohrožovalo život těhotné (závažné nemoci ženy).

 

DOTAZ: Dobrý den pane doktore, jsem leiden v hetero.st. a ředím krev, mám těhotenskou cukrovku, píchám 4j inzulinu na noc, mám nemocnou štítnou žlázu hypofunkci, jsem 37tt první dítě, které odpovídá velikosti. Je v tomhle případě možné, že nebudu moci přenášet a porod bude vyvolaný ale přirozenou cestou, nebo je nutný císařský řez? Děkuji Matoušková

ODPOVĚĎ: Ve Vašem případě by mělo být ukončeno těhotenství do termínu porodu. Císařský řez je indikován jenom u plodu s hmotností nad 4000 g. U menších plodů preferujeme indukci a vaginální vedení porodu.

 

DOTAZ: Myslíte si, že ženy, které absolvovaly předporodní kurzy, zvládají poté porod lépe? Kdy během těhotenství bych měla ideálně začít chodit do předporodního kurzu?

ODPOVĚĎ: Situace je silně individuální. Jsou maminky, které i po absolvování 3 porodních kurzů porod nezvládají a naopak maminky bez porodního kurzu zvládnou porod na výbornou.

 

DOTAZ: Chtěla bych odejít od mého gynekologa, jak mám postupovat? Musím od něj požadovat zdravotní dokumentaci a informovat ho o tom že chci odejít?

ODPOVĚĎ: Ano, gynekologa lze změnit. Uvědomujeme si, že je to háklivá záležitost. Doporučuji najít si nového gynekologa a cestou si vyžádat výpis ze zdravotní dokumentace.

 

DOTAZ: Jak dlouho trvá operace císařským řezem? Jaká jsou jeho největší rizika?

ODPOVĚĎ: Císařský řez trvá v průměru 30 - 45 minut. Největší rizika jsou poranění okolních orgánů, krvácení, poruchy hojení rány, infekce a trombembolické komplikace.

 

DOTAZ: Pane doktore, od kterého týdne těhotenství lze dítě zachránit?

ODPOVĚĎ: Dítě standardně zachraňujeme od 24. týdne těhotenství, individuálně postupujeme mezi 22. - 24. týdnem. Prognóza pro dítě je velice špatná.

 

DOTAZ: Dobrý den, mám termín 12.3. ale ráda bych rodila již 10.3. tento den je pro mne výjimečný. Myslíte, že by bylo možné takto porod naplánovat?

ODPOVĚĎ: V případě přání rodičky lze provést i indukci porodu - programovaný porod (tj. porod bez medicínské indikace k indukci) od 39. týdne gravidity. Samotná indukce ještě neznamená, že v ten samý den porodíte. Někdy indukce trvá i 2 - 3 dny, zvláště u prvorodiček.

 

DOTAZ: Dobry den, pane doktore, chtěla bych se zeptat, jak to ve vaši porodnici funguje s přikládáním dítěte ihned po porodu na tělo matky? A za jak dlouho je dítě dáno k prsu matky? Děkuji

ODPOVĚĎ: V případě fyziologického novorozence pokládáme dítě na břicho maminky - bonding - hned po porodu. V případě rizikového novorozence nebo jeho špatné poporodní adaptace má přednost ošetření dítěte neonatologem. O délce bondingu rozhoduje jak přání matky, tak stav novorozence. Po schválení neonatologem dítě může zůstat s matkou i celé 2 hodiny, po dobu pobytu na porodním sále.

 

DOTAZ: Dobrý den, kdy jet do porodnice? A jak rozpoznám kontrakce od poslíčků? Díky

ODPOVĚĎ: Pro odchod do porodnice doporučujeme pravidelné zesilující kontrakce, min. po 5 minutách. U vícerodiček jakékoliv zesilující pravidelné kontrakce. Samotným důvodem odchodu do porodnice je i předčasný odtok vody plodové nebo silné krvácení z rodidel (špinění a slabé krvácení na začátku porodu jsou běžné). Pravé porodní bolesti (kontrakce) trvají min. 30 sekund a ztvrdne a bolí celé břicho. V případě poslíčků (falešná porodní činnost) jsou bolesti lokalizované převážně v podbřišku nebo v kříži. Vhodné v tomto případě aplikovat horkou sprchu nebo vanu, kdy dojde k úlevě.

 

DOTAZ: Dobrý den, je možné odmítnout jednu z vašich porodních asistentek, nesedí mi jako člověk... ?

ODPOVĚĎ: V případě, že Vám nevyhovuje nějaká porodní asistentka, je možné zažádat o změnu. Na porodním sále ve FN trvale slouží 5 - 6 porodních asistentek.

DOTAZ: Dobrý den, pane doktore. Zvažuji porod ve Vaší porodnici, ale hodně lidí mě zrazuje s tím, že v porovnání s druhou plzeňskou porodnicí je to ve FN jako na "běžícím pásu", na pacientky není moc času a z toho důvodu někdy k dojde k zanedbání péče. Můžete to, prosím, nějak vyvrátit? Děkuji.

 

ODPOVĚĎ: Porodnice ve FN Plzeň je největším porodnickým pracovištěm v Plzeňském kraji a patří k největším porodnickým pracovištím v ČR. Dlouhodobě stran porodní péče dosahujeme nejlepších výsledků a jsme nejvyšším pracovištěm koncentrujícím veškeré těhotenské komplikace z Plzeňského a Karlovarského kraje. Na klinice pracuje tým vysoce erudovaných porodních asistentek, lékařů, porodníků i neonatologů, schopných zvládnout veškeré komplikace v průběhu těhotenství, porodu nebo v péči o rizikového novorozence. V případě komplikací v periferních porodnicích se k nám děti nebo matky sekundárně převážejí, aby jim byla poskytnuta adekvátní péče, kterou nelze na periferním pracovišti zajistit. Ročně se u nás narodí 3300 dětí. Nejedná se ovšem o pásovou výrobu. Porodní sály patří k nejmodernějším v ČR, každá rodička má ale svůj vlastní porodní pokoj s veškerým příslušenstvím (wc, sprcha masážními tryskami, relaxační vana a polohovací pomůcky vč. gymnastických míčů) a není rušena porodem ostatních. Naše postupy individualizujeme a snažíme se vycházet vstříc i přáním rodiček pokud to situace nebo zdravotní stav dovolí. Zrazování od porodu v naší porodnici se nezakládá na objektivní realitě. Tvrzení, že na pacientky není čas a že dochází k zanedbání péče, se zakládá pouze na pomluvách. Naopak se velice často setkáváme s rodičkami, které měli v minulosti zanedbanou péči v periferních zařízení a pak volí raději porod u nás.

Zdroj: www.plzensky.denik.cz z 20.9.2018